Молочне лобі «у шоці» від Швайки

Молочне лобі «у шоці» від Швайки

Михайло Соколов – про «нову аграрну Україну», міністра та переворот «чиновницького світу»

Михайло Соколов, громадянин Росії, колишній будівельник імперії Ходорковського і фізик-термоядерник за освітою, який вже протягом дев’яти років мешкає в Україні, сьогодні «у шоці» від роботи нового складу Міністерства аграрної політики та продовольства.

Він розповів, з чим зіткнувся вперше, працюючи в Україні…

Маючи багатий досвід роботи у Росії, Михайло Соколов спеціаліст із взаємодії з органами влади після краху «Юкоса», переїхав до Києва, де вже за кілька років став партнером «Kesarev Consulting». Перші контракти в Україні були пов’язані з молочним бізнесом. Так і виникла спеціалізація — останні шість років він представляв інтереси молочної галузі. Проте вперше за останні роки його шлях «перемовника» пройшов не через Верховну Раду, а й через профільне міністерство….

Ви прийшли в Україну за міністра Мельника, працювали при Присяжнюку і сьогодні йдете до Швайки. Якого останнім часом ряд аграрних видань майже щодня критикують. Як складається робота? Справді нове міністерство — крок назад?

Міністерство раніше і нині — це майже неможливо порівнювати. Тут не відбулася зміна якихось персоналій, тут відбулася зміна ідеології, політики, можна сказати епохи. Революція.

Ще рік назад Міністерство – була закрита структура, яка сама собі щось придумувала, нічого ні з ким не обговорювала і потім намагалася нав’язати свої рішення ринку, Сьогодні, вперше, усе навпаки. Зараз міністерство обговорює з бізнесом що зробити. І навіть більше — вимагає від бізнесу, щоб той пропонував рішення, пропонував ідеї, говорив про те, що йому потрібно. Це революційний поворот. Тому абсолютно неможливо порівняти «раніше» і «зараз». Це як порівнювати диктатуру з демократією. З ким легше було працювати? Багато кому легше працювати з диктатурою — потрібно переконати , а точніше мотивувати одну людину, але правильніше з демократією — потрібно не лише переконати більшість, але і напрацювати та запропонувати такі рішення, які не лише переконають цю більшість, а й не залишать місця для критики зі сторони тих, чиїм особистим інтересам вони суперечать. .

У чому полягає ваша робота сьогодні? За лобістом зафіксувався стереотип, що він – носій «чемоданів» від аграрних гігантів до влади. Яка ваша робота?

Наша робота — створювати хороші законопроекти. Робити розрахунки, розробляти правильні економічні моделі, які лягають в основу цих законопроектів, юридичних конструкцій. А також готувати аргументи, пояснюючи, чому треба зробити саме так, а не інакше.

Зараз найголовніше, щоб ми успішно закінчили працювати над із законопроектом про продукти харчування. Цей законопроект 4179а вводить в Україні європейську систему безпеки продуктів харчування. Зараз важливо, щоб його прийняли якомога швидше. Бо це системний законопроект, який імплементує в Україні замість регламентної радянської системи безпеки продуктів харчування, надто бюрократизованої і надто неефективної, європейську систему, яка довела свою ефективність, і яка активно розвивається.
Фактично у нас є можливість пересісти із «Запорожця» на «Мерседес». Не ми його зробили. Але нам його дали, І за це потрібно сказати «дякуємо». Нам дають можливість скористатися досвідом нійбільш розвинутих країн. Якби довелось пройти цей шлях самостійно, то нам би це коштувало великих грошей та зусиль, і часу в кілька десятиліть.

Сьогодні модно критикувати. Що б ви покрититикували в роботі міністра і міністерства у цілому. Яку б оцінку поставили?

У своїй сфері я не можу зробити якихось зауважень роботі міністра і його заступників. На мій погляд, робота ведеться правильна. І я б з чистою совістю поставив оцінку «п’ять».

При цьому потрібно розділяти міністра і міністерство. Міністру дісталася машина, вибудувана зовсім під інші завдання, в інший час. Як фермеру старий трактор від радянського Союзу — повільний, важкий, і який постійно ламається. Тому неможливо сьогодні поставити міністерству, як держмашині, оцінку «п’ять» чи навіть «чотири». Але це не вина міністра. Це об’єктивна реальність.

Неможливо одночасно обробляти поле, аби отримати революційний урожай, і паралельно проводити повну модернізацію машини. Відповідно, щоб провести докорінну реформу міністерства необхідно створити альтернативні механізми, що забезпечуватимуть виконання задач, покладених на міністра. Вважаю, що створення профільних робочих груп, в яких головну роль відіграють представники самого агробізнесу, міжнародних донорів та громадських організацій дозволило вирішити цю проблему..

Є інші напрями, в роботі над якими я приймаю порівняно невелику участь, наприклад — рослинництво. Тому це природно, що мені важко дати об’єктивну оцінку тому, що відбувається у цих сферах. Але можу сказати, що в частині розробки законодавства, яке регулює сферу насіння, ведеться робота, яка повинна піти всім нам на користь: спростити всю систему реєстрації, введення в обіг тощо. Це з одного боку дасть українським виробникам доступ до більш продуктивних і ефективних сортів і підвищить врожайність. З іншого боку — знизить адміністративні витрати. Це правильно. Не думаю, що хтось може сказати, що цього робити не потрібно.