МВФ вимагає скасування спецрежиму в обмін на гроші, ми шукаємо вихід, як захистити аграріїв — радник Міністра

МВФ вимагає скасування спецрежиму в обмін на гроші, ми шукаємо вихід, як захистити аграріїв — радник Міністра

Для того, щоб Україна могла отримати кошти з Міжнародного валютного фонду, він вимагає врегулювати законодавство. Наразі зміни торкнулися спеціального режиму ПДВ для аграріїв. Скасують його чи ні, розповідав радник Міністра аграрної політики та продовольства Михайло Соколов, під час зборів Асоціації свинарів України, повідомляє сайт PigUA.info

Представники Міжнародного валютного фонду (МВФ) переконані, що в усіх країнах, з якими він співпрацює, має діяти загальна система оподаткування, яка не передбачає жодних спецрежимів.

«Справа в тому, що МВФ достатньо бюрократична система із власним баченням ситуації. Спецрежим із ПДВ у нього „не вписується“. Так, наприклад, обговорюючи це питання ніхто не говорив про цифри, і про те, що в нас є дефіцит, який треба покривати. Навпаки, представники МВФ наголосили, що сам спецрежим ПДВ — неправильна система, з „перекосами“», — розповів Михайло Соколов.

У Міжнародному валютному фонді переконані, що систему спецрежиму ПДВ потрібно скасувати. Мовляв, хочете підтримувати сільське господарство — робіть це так, як інші європейські країни: виділяйте прямі дотації з держбюджету на га.

Проте з нещодавніх перемовин стало відомо, що МВФ розглядає варіант, коли спецрежим можна буде зберегти. Він діятиме для середніх та малих господарств, у яких менше 10 тис. га та/або оборот не більше 50 млн на рік (за баченням Мінфіну). Великі ж підприємства залишаться «за бортом» і привілеїв не отримають.

«На мій погляд, такий підхід небезпечний, навіть якщо вибрати інші граничні критерії. Ніхто не знає, як поведе себе курс гривні чи яка надалі буде ситуація в країні. Крім того, вже відомо, що Мінфін, планує знижувати ці пороги. Тобто, погодившись один раз, надалі буде складно довести, що такий механізм роботи неправильний», — пояснив радник Міністра.

Наразі, фахівці Мінагрополітики розробляють інші схеми, за якими можна буде працювати при відміні спецрежиму ПДВ, серед них:

  • підвищити ставку оподаткування на продукти харчування на 5%;
  • створення системи умовної оплати ПДВ, коли кошти направляються на спецрахунок, а в кінці року розподіляються як дотації.

Проте обидва варіанти недосконалі. У першому виникає проблема нових податкових зобов’язань для фермерів. У другому — спецрахунок все одно буде в держказначействі, де традиційно на кінець року немає коштів. Тобто, ніби то і мали дати дотацію, але грошей немає.

«До кінця цього місяця потрібно визначитися із можливою схемою роботи. Звісно, Мінагрополітики буде до останнього відстоювати збереження спецрежиму, проте якщо це не вдасться і доведеться погоджуватися на альтернативну систему, аграрії повинні самі її запропонувати. Аграрний сектор має бути консолідованим. Не об’єднавшись — нічого не зробиш», — переконаний пан Соколов.