Аграрії шукають шляхи виходу з кризи: Agri Invest Forum 2016

Аграрії шукають шляхи виходу з кризи: Agri Invest Forum 2016

Що інвестори та аграрії чекають від нового уряду, які тенденції характеризують галузь і чим можна стимулювати подальший розвиток, сьогодні протягом дня обговорюватимуть у Києві учасники ІІІ Agri Invest Forum.

16:31 Приклад підвищення ефективності було продемонстровано на компактних комбікормових заводах. Микола Демчак, представник німецького виробника Buschhoff: «Інвестиції у власний комбікормовий завод економлять і гроші на корм, і електроенергію, і дають змогу за рахунок стабільного результату підвищити продуктивність тварин».


16:15. Розпочалася остання панель, присвячена інноваціям в аграному виробництві. Одна з проблем — неефективне використання земель. Як результат — скорочення врожайності та деградація земель. Василь Говгера, ЄБРР: «Ми щороку втрачаємо значну частина земель через ерозію. Ми не навчились ефективно використовувати землю, виробники нераціонально використовують інвестиції».


15:27. Кейс Хусінга, директор ТОВ «Кищенці»: «Перспектив в України дуже багато, і всі це знають. Але біда — нестабільність. Ми зараз будуємо молочнотоварну ферму і щодня втрачаємо тисячу доларів».


15:25. Триває бізнес-панель.


14:32. Після обіду відбудеться робота ще двох панелей. Під час першої лідери українського агробізнесу поділяться тим, як криза вплинула на стратегії розвитку та шляхами вирішення проблем. Під час другої йтиметься про інновації в агробізнесі. Зокрема, будуть проаналізовані моделі кооперації в агросекторі, а також ІТ-рішення для підвищення рентабельності сільськогосподарського виробництва.


14:26. Поки триває перерва, в кулуарах продовжують консультації з представниками фінансових установ.


14:24. Олександр Плотніков, консультант Arzinger: «За останні роки відбувся ряд дефолтів великих агрокомпаній, які були маркерами ринка, що підірвало довіру до АПК. І її потрібно повертати. Тому це зніме проблеми з інвестуванням і кредитами банків, які побоюються давати гроші».


14:10. Триває третя панель — фінансова. Ключове питання порядку денного — які фінансові інструменти доступні в Україні малому, середньому та великому бізнесу.

В обговоренні беруть участь представники Європейського інвестиційного банку, Європейського банку реконструкції та розвитку, Міжнародної фінансової організації, «Райфайзен Банку Аваль», «УкрСибБанку», компаній Bayer та Arzinger.

Як зазначив директор департаменту корпоративних продуктів та партнерства «Райффайзен Банку Аваль» Руслан Співак, попит на фінансування з боку бізнесу в цьому році нижчий, зросла кількість запитів на некредитне фінансування. «Це також означає, що і фінансові компанії не готові фінансувати активно», — переконаний Співак.

Водночас, з його слів, аграрії залишаються одними з найбільш активними на ринку. «Сорок відсотків портфеля, понад 8 мільярдів гривень, — це агро. 1,2 млрд векселями видали в цьому році. Інвесткредитів видаємо в цьому році в чотири рази більше», — навів цифри банкір.


13:50. До учасників форуму приєднався голова ВАР Андрій Дикун. Згідно програми, він мав відкривати захід, але, за його словами, був викликаний на зустріч з міністром аграрної політики та продовольства Тарасом Кутовим.

«У нас сьогодні відбулася зустріч з міністром Кутовим, який озвучив свою позицію по головних питаннях: ринок землі та спецрежим ПДВ», — зазначив Дикун.

Щодо продовження дії спецрежиму ПДВ, то, за його словами, хоч міністр обіцяв підтримку аграріям, але впевнений, що це питанням не буде підтримане урядом, адже йде врозріз з позицією МВФ. «Прем’єр вважає, що Україну врятує тільки МВФ, адже не знає, звідки можна взяти гроші», — додав Дикун.

Він також підкреслив: Кутовий пообіцяв, що наприкінці цього тижня чи на початку наступного представники аграрних асоціацій зустрінуться з Володимиром Гройсманом.


12:40. До дискусії приєднався Микола Орлов з ОМР. Він переконаний: необхідно укрупнювати земельні банки, адже виробникам сільгосппродукції дуже важко вести переговори з тисячами власників землі. Крім того, доводиться платити від 3 до 10 тис. грн тільки за підписання договору оренди.

Водночас різке відкриття ринку негативно вплине на аграріїв. Бажаючі купити землю будуть підштовхувати скасовувати договори оренди. «Треба приймати закон про ринок землі, відміняти мораторій поступово, починаючи з продажу громадянами та обмеженням земельного банку — це зіб’є спекуляції», — зазначив Орлов.


12:30. Триває друга панель, присвячена земельній реформі. Директор департаменту міжнародної співпраці та ринку земель Держгеокадастру Роман Шманенко: «Відміна мораторію — питання не приватної власності, а права громадян розпоряджатися своїм майном. Це записано в Конституції і має реалізуватися. Затягування погіршує справу: значна кількість власників літнього віку, а нащадки далекі від села. Якщо земля не стане товаром, то навіщо тоді громадянам приватна власність на землю?»


12:10. Олена Макеєва: «Міністерство фінансів України не застосовуватиме санкції до бізнесу в разі помилок в податкових деклараціях».

«Ми будемо розглядати зміни до Податкового кодексу, щоб не допустити зайвих проблем в аграріїв. Зміни податкового законодавства відбулися дуже швидко, тому ми не будемо активізувати перевірки», — підкреслила посадовець. З її слів, Мінфін планує заключити меморандум з галуззю, «щоб не було зайвого пресу».


12:00. Керуючий партнер юридичної компанії ОМР Микола Орлов: «Ми говоримо уже три роки бізнесу: "Готуйте бухгалтерів. Далі буде тільки посилення податкового пресу і вони вам знадобляться"».


11:55. Законопроект №3851-1, за яким спецрежим сплати ПДВ для аграріїв має бути збережений до 1 січня 2018, має мало шансів на прийняття депутатською більшістю. Таку думку під час ІІІ Agri Invest Forum висловив народний депутат, член комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин Сергій Лабазюк («Воля народу»).

«Спочатку узгоджений законопроект підтримав податковий комітет. Але навряд до кінця року нам вдасться добитися його прийняття, оскільки у Держбюджеті є суттєвий дефіцит», — зазначив народний обранець. «Для нас зараз головне визначити форми державної підтримки аграріїв, щоб у 2017 році замість втраченого спецрежиму ПДВ не отримати нічого взамін», — додав він.

Зі слів Лабазюка, першочергово «треба відстояти кошти у бюджеті 2017 року на підтримку тваринництва».

Нагадаймо, у березні комітет Верховної Ради з питань податкової та митної політики підтримав узгоджений депутатами законопроект №3851-1 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо захисту прав платників податку на додану вартість, в тому числі сільгосптоваровиробників». Документ, зокрема, передбачає запровадження єдиного публічного Реєстру заяв на бюджетне відшкодування: оприлюднення інформації щодо стану відшкодування ПДВ в розрізі окремих платників податків та заявлених ними до відшкодування з бюджету сум ПДВ, запровадження обов’язку відшкодування ПДВ виключно в порядку черговості надходження заяв та відновлення до 1 січня 2018 дії спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства.


11:32. Міністерство фінансів України підтримає депутатські ініціативи про об’єднання реєстрів на відшкодування ПДВ. Про це повідомила заступник міністра фінансів Олена Макеєва.

«Ми будемо просувати депутатські ініціативи про об’єднання реєстрів. Ми одразу були на боці цієї позиції», — зазначила вона. «Ми вирішили створити робочу групу по законопроекту з об’єднання реєстрів, щоб забезпечити прозоре його ведення», — додала посадовець. Перше засідання робочої групи відбудеться в п’ятницю, 20 травня, уточнила вона.

Також Макеєва заявила про те, що Мінфін буде розглядати варіанти бюджетної підтримки аграріїв у разі, якщо доведеться остаточно відмовитися від спецрежиму ПДВ. Крім того, вона висловила сумнів щодо доцільності вирівнювання податкового навантаження на гектар, оскільки це «може завадити боротьбі з тіньовою економікою».

Нагадаймо, що з нового року компанії, які претендують на відшкодування ПДВ потрапляють до двох списків. Перший формується з компаній, які відповідають критеріям Податкового кодексу. Мова про підприємства, які не перебувають у процедурі банкрутства з об'ємом активів, вартість яких у три рази перевищує заявлену до відшкодування суму. Мова про підприємства з часткою експорту не менше 40% загального обсягу поставок. Другий реєстр складається з всіх інших компаній.


11:05. Позицію Мінфіну озвучила заступник міністра фінансів України Олена Макеєва. У відомстві стоять на тому, що державна підтримка аграрного сектору має здійснюватися за рахунок прямого бюджетного фінансування, а не відновлення спецрежиму ПДВ.

Нагадаймо, відповідно до чинного Податкового кодексу спеціальний режим оподаткування сільського господарства з ПДВ повністю втрачає чинність з 1 січня 2017 року.


10:55. Скільки коштує корупція з відшкодуванням ПДВ? Соколов оцінює в 20-30%. Ці цифри — різниця між цінами FOB та CPT-порт, яка з початку року впала, але не досягла нуля і в середньому становить близько 20% по пшениці і близько 30% — по кукурудзі. Саме це і є вартість корупції, оскільки трейдери доводиться і далі мати справу з відкотами. «Проблема корупції нікуди не поділася», — резюмував Соколов.


10.35. Заступник голови ВАР Михайло Соколов зробив докладний аналіз ситуації з оподаткуванням АПК. З його слів, заборгованість по ПДВ висока, але зараз дещо знизилася. Тим не менше, наголосив Соколов, платники податків виграють 60% судових процесів, що свідчить про те, що податківці часто порушують справи безпідставно.

10.00. Робота форуму розпочалася.