Плавне зростання: зернові та олійні продовжують дорожчати

Плавне зростання: зернові та олійні продовжують дорожчати

Що відбувалось з цінами та експортом основних зернових та олійних минулого тижня, розповідає Валерія Пекін, аналітик компанії «Фенікс-Агро».

Пшениця

Експортний ринок України протягом звітного періоду був різноспрямований. Якщо ціни на продовольче зерно лишилися на попередньому рівні, то фуражне зерно значно додало в ціні. Основним приводом зростання цін попиту та пропозиції стали події на світовому майданчику фуражних зернових.

На базисі СРТ-порт зберігається зростання цін на зерно. Зростання протягом звітного періоду обумовлювалося активним попитом експортно-орієнтованих компаній за умов скорочення запасів зерна на внутрішньому ринку, а також зміцнення курсу долара по відношенню до гривні.

Внутрішній ринок поводив себе різнонаправлено. Вітчизняні виробники борошна малоактивні через низькі ціни на борошно, тож закупівля пшениці ними здійснюються лише малотонажними партіями. Аграрії в свою чергу, зважаючи на високий попит зі сторони експортерів, дещо підвищили відпускні ціни.

Кукурудза

Зважаючи на кон'юнктуру світового ринку ціни на кукурудзу українського походження на світовій арені також за звітний період зросли. Варто відзначити, що зростали саме максимальні ціни як пропозиції так і попиту. В той же час, мінімальні ціни лишилися на попередньому рівні.

На внутрішньому ринку України на базисі СРТ-порт зберігалася тенденція зростання цін. Так, більшість трейдерів, з метою залучення більшої кількості великотоннажних партій зерна, підвищували закупівельні ціни. Збільшення мінімальних закупівельних цін в порту склало 350 гривень на тонні.

Зважаючи на стабільний попит на зернову виробники підвищували відпускні ціни в середньому на 100 гривень на тонні.

Ячмінь

Цінова ситуація на експортному ринку України в секторі фуражного ячменю залишається незмінною вже протягом довгого періоду. Так, ціни попиту/пропозиції найчастіше фіксувалися на рівнях 165/168 дол./т на базисі FOBз постачанням в травні.

На внутрішньому ринку експортно-орієнтовані компанії з огляду на низьку торгово-закупівельну діяльність закуповують ячмінь за ціною 142—148 дол./т, СРТ-порт. Ціни в національній валюті фіксуються в діапазоні 3600—4200 грн/т.

Переробні підприємства протягом звітного періоду закупівельні ціни не переглядали та закуповували зернову за цінами які коливаються в 3500—3900 грн/т на умовах поставки СРТ-підприємство. Сільгоспвиробники на фоні низького попиту на зернову відпускні ціни практично не змінювали. Але, аграрії, які мали у своєму розпорядженні великотоннажні партії, збували зернову за максимальними закупівельними цінами.

Соняшник

Відповідно до світових тенденцій на експортному ринку України ціни попиту та пропозиції на початку тижня значно зросли після чого ціна попиту знизилась вслід за світовим ринком рослинних олій.

На експортному ринку соняшникового шроту спостерігалося зростання цін попиту та пропозиції на всіх базисах, обумовлене високим попитом на продукцію, а також відповідною тенденцією в соєвому комплексі на світовому ринку.

На внутрішньому ринку соняшникового насіння була характерна зростаюча цінова тенденція, обумовлена високим попитом на сировину. Зважаючи на баланс попиту та пропозиції дана тенденція збережеться і надалі.

Соя

На фоні зростання світової ціни на соєві боби на експортному ринку України також зросли ціни попиту та пропозиції. Варто зазначити, що активність експортного ринку в даному сегменті являється низькою і лише поодинокі трейдерські компанії продовжують оперувати даною культурою.

На внутрішньому ринку соєвих бобів відзначалося зростання максимальних цін попиту через відповідної тенденції на умовах поставки СРТ-порт в даному сегменті. Так ціни попиту великих переробних підприємств сягали 10200 грн/т на умовах СРТ-підприємство, що на 100 гривень на тонні більше ніж тижнем раніше.

На внутрішньому ринку соєвої олії спостерігалося зростання відпускних цін через активний попит на продукт та укріплення долара по відношенню до гривні.

На ринку соєвого шроту спостерігалось зростання відпускних цін, що було пов’язано зі збільшенням закупівельних цін на сировину.

Ріпак

Відповідно до світового ринку ціни на ріпак українського походження на базисі FOB також підвищились. За підсумками тижня зростання цін попиту / пропозиції склало в середньому 5 доларів на тонні.

На внутрішньому ринку попередньо озвучені ціни на новий урожай не переглядалися. Так, переробники озвучували декларативні ціни попиту на насіння на рівні 10000 грн/т на умовах СРТ-підприємство.

Експортно-орієнтовані компанії готові контрактувати ріпак українського походження на рівні 420 дол./т на базисі FOB. На внутрішньому ринку трейдери пропонують виробникам 9900—10200 грн/т на умовах СРТ-порт.


Валерія Пекін, аналітик компанії «Фенікс-Агро»

За інформацією Agravery