Бракує зерна: Трейдерам не вистачає кукурудзи

Бракує зерна: Трейдерам не вистачає кукурудзи

За інформацією Agravery

Що відбувалось з цінами та експортом основних зернових та олійних минулого тижня, розповідає Валерія Пекін, аналітик компанії «Фенікс-Агро».


Кукурудза

Ціна кукурудзи на біржі Чикаго CBOT в основному підвищувалася протягом тижня і за підсумками звітного періоду зберегла цю тенденцію. Ключовими факторами формування цін є непогода в Бразилії, але низька зацікавленість імпортерів в американській кукурудзі та хороші темпи посівної кампанії дещо стримували зростання цін на зернову.

На європейській біржі Euronext котирування кукурудзи розвивалися переважно в підвищувальному тренді. Основну підтримку цінам надали підвищувальна цінова тенденція на американському ринку зернової і відновлення попиту на французьку кукурудзу в кінці поточного сезону. Зокрема, варто відзначити відвантаження 33 тис. тонн зернової французького походження в Малайзію.

На експортному ринку України сектор фуражної кукурудзи характеризувався підвищувальної цінової тенденцією, що було обумовлено кон'юнктурою внутрішнього ринку і досить високим попитом імпортерів.

Як було зазначено вище, на внутрішньому ринку трейдери відчувають недостатню кількість пропозицій. Більшість експортно-орієнтованих компаній на внутрішньому ринку через необхідність термінового залучення великотоннажних партій фуражної кукурудзи для виконання контрактних зобов'язань підвищували закупівельні ціни в середньому на 50—150 гривень на тонні

Вслід за портом вітчизняні переробники були вимушені також збільшувати закупівельні ціни.

Відзначимо, що кількість пропозицій даної культури знизилося в зв'язку з тим, що частина аграріїв реалізувала всі обсяги. Також відзначається, що аграрії часто пропонували зерно з низькими якісними показниками.

Ячмінь

В Франції ціни на ячмінь протягом звітного періоду знижувались. головною причиною зниження ціни стала низька активність експортних поставок. Але варто враховувати, що на сьогоднішній день відзначається погіршення стану посівів даної зернової. Станом на 23 травня частка зернових у відмінному і хорошому стані знизилася до 78% проти 83% тижнем раніше і 88% на аналогічну дату в 2015 році. Також, в подальшому підтримку цінам може надати зальна тенденція зростання цін фуражних зернових на світовій арені.

В той же час експортна ціна на ячмінь українського походження дещо знизилася. Основним фактором для зниження ціни старого урожаю стала відсутність попиту на дану зернову та перехід до цін нового сезону. На сьогоднішній день вони лишаються стабільними і коливаються в межах 154—157 дол./т на базисі FOBз постачанням в липні-серпні.

На внутрішньому ринку експортно-орієнтовані компанії почали контрактувати новий урожай зернової. В основному ціни коливаються 142—148 дол./т, СРТ-порт.

Переробні підприємства протягом звітного періоду закупівельні ціни не переглядали та закуповували зернову за цінами які коливаються в 3500—3900 грн/т на умовах поставки СРТ-підприємство. Сільгоспвиробники на фоні низького попиту на зернову відпускні ціни практично не змінювали. На ринку відмічалася достатня кількість пропозицій.

Пшениця

На біржі Euronextкотирування європейської пшениці розвивалися в змішаному тренді, але до кінця звітного періоду все ж таки подорожчала відносно попереднього тижня. Підтримку цінам надала висока експортна активність. Також, у операторів виникли побоювання з приводу якості пшениці, викликані рясними дощами, які триватимуть ще кілька днів. За даними FranceAgriMer, якість озимої пшениці у Франції станом на 30 травня частка зернових у відмінному і хорошому стані знизилася до 81% проти 83% тижнем раніше і 89% на аналогічну дату в 2015 року.

На експортному ринку України на фоні низького попиту на зернову українського походження ціни на фуражну пшеницю дещо знизились. За підсумками тижня ціни в середньому втратили 1 долар на тонні. Ціни на продовольчу пшеницю лишалися стабільними враховуючи низьку активність яка нівелює зростання цін на головних світових майданчиках.

Відповідно до експортного ринку на базисі СРТ-порт трейдери вважали правильним знизити закупівельні ціни в середньому на 50—100 гривень на тонні.

Соняшник

На європейському ринку соняшникової олії протягом тижня відзначалася переважно низхідна цінова тенденція, в результаті до кінця звітного періоду вартість найближчого контракту продукції значно знизилася і склала 852,5 євро/т в порівнянні з 870 євро/т тижнем раніше. Фактором зниження ціни стала низька активність покупців.

Експортний ринок соняшникової олії українського походження лишався стабільним протягом звітного періоду. Низький рівень пропозиції нівелював зниження цін на європейському рівні.

На внутрішньому ринку соняшникової відпускні ціни в гривневому еквіваленті знизилися, що було зумовлено укріпленням національної валюти.

На внутрішньому ринку соняшникового насіння закупівельні ціни знизились за рахунок зниження цін на олії (в національній валюті). Варто зазначити, що оператори ринку відзначають деякий дефіцит. Великі переробники повідомляли про закупівлі сировини за цінами найчастіше в діапазоні 10900—11200 грн/т СРТ-підприємство.

На експортному ринку на всіх базисах спостерігалося зростання цін, обумовлений високим попитом на продукцію. Ціни пропозиції на соняшниковий шрот на умовах поставки FOB зросли до 255—265 дол./т (поставка в червні-липні), при цьому ціни попиту варіювалися в діапазоні 240—250 дол./т на тих же умовах.

Соя

На світовій арені ціни на сою продовжують шукати свій рівень інтегруючи втрати олійної в Аргентині. Варто відзначити, що даний фактор на сьогоднішній день відіграє позитивну роль на американському ринку, оскільки попит на неї зростає. Позитивний вплив на ціни також мало збільшення цін на майданчику пальмової олії.

Сприятливі погодні умови в Аргентині сприяють хорошим темпам просування збиральної кампанії сої. Так, за станом на 1 червня польові роботи були виконані на 70% і будуть завершені в поточному місяці.

Зростання цін на світовому ринку продовжують позитивно впливати на український експортний ринок. Також, варто зазначити, що на сьогоднішній день активність торгівельної діяльності знаходиться на досить високому рівні, що також підтримує ринок.

На внутрішньому ринку України відзначалося подальше зростання цін попиту / пропозиції під впливом експортного ринку сої. Великі переробники підвищували ціни попиту і озвучували їх найчастіше в діапазоні 10600—10850 грн/т СРТ-підприємство.

Ріпак

Європейський ринок ріпаку протягом тижня переважно дорожчав. Підтримку цінам на ринку олійної надавали подорожчання на майданчиках сої, каноли і пальмової олії.

Ціни на ріпак українського походження на базисі FOBпротягом звітного періоду лишалися стабільними.

На внутрішньому ринку експортно-орієнтовані компанії озвучили стартові ціни на ріпак урожаю 2016. Так. на базисі СРТ-порт вони встановилися в діапазоні 9900—10500 грн/т.

Переробники озвучували декларативні ціни попиту на продовольче насіння на рівні 9500-10000 грн/т на умовах СРТ-підприємство.