Ціни уверх: що змушує сою, кукурудзу та пшеницю дорожчати

Ціни уверх: що змушує сою, кукурудзу та пшеницю дорожчати

За інформацією Agravery

Що відбувалось з цінами та експортом основних зернових та олійних минулого тижня, розповідає Валерія Пекін, аналітик компанії «Фенікс-Агро».

Кукурудза

На українському експортному ринку фуражної кукурудзи минулий тиждень позначився суттєвим зростанням цін. Так, за підсумками тижня ціни попиту / пропозиції на кукурудзу встановилися в межах 195—202 / 197—205 дол./т на базисі FOB відповідно з постачанням в червні, що в середньому на 3-10 дол./т дорожче, ніж в кінці минулого тижня. Даний тренд був обумовлений кон'юнктурою світового ринку та дефіцитом пропозиції на внутрішньому ринку.

Як було зазначено вище, на внутрішньому ринку трейдери відчувають недостатню кількість пропозиції. Більшість експортно-орієнтованих компаній на внутрішньому ринку через необхідність термінового залучення великотоннажних партій фуражної кукурудзи для виконання контрактних зобов'язань підвищували закупівельні ціни в середньому на 50—100 гривень на тонні.

Ячмінь

Водночас, експортна ціна на ячмінь українського походження дещо знизилася. Основним фактором для зниження ціни старого урожаю стала відсутність попиту на дану зернову та перехід до цін нового сезону. На сьогоднішній день вони лишаються стабільними і коливаються в межах 154—157 дол./т на базисі FOBз постачанням в липні-серпні.

На внутрішньому ринку експортно-орієнтовані компанії почали контрактувати новий урожай зернової. В основному ціни коливаються 142—148 дол./т, СРТ-порт.

Переробні підприємства протягом звітного періоду закупівельні ціни не переглядали та закуповували зернову за цінами, які коливаються в 3500—3900 грн/т на умовах поставки СРТ-підприємство. Сільгоспвиробники на фоні низького попиту на зернову відпускні ціни практично не змінювали. На ринку відмічалася достатня кількість пропозиції.

Пшениця

На експортному ринку України на фоні низького попиту на зернову українського походження ціни лишалися стабільними протягом усього звітного періоду. Лише дещо підвищилися ціни на фуражну пшеницю на фоні підвищення цін на фуражні зернові на світовому ринку.

Відповідно до експортного ринку на базисі СРТ-порт трейдери вважали правильним знизити закупівельні ціни в середньому на 50—100 гривень на тонні. Зниженню закупівельних цін також сприяло укріплення національної валюти.

Варто відзначити, що темпи торговельної діяльності на внутрішньому ринку лишаються на низькому рівні.

Соняшник

На європейському ринку соняшникової олії протягом тижня відзначалася волатильність цін. В результаті до кінця звітного періоду вартість найближчого контракту олії підвищилася на 7,5 євро за тонну.

На відміну від цін європейського ринку ціна соняшникової олії українського походження лишалася стабільною.

Відповідно до змін на валютному ринку ціна олії на внутрішньому ринку знизилась.

Для ринку насіння соняшника була характерна зростаюча цінова динаміка, що було обумовлено бажанням покупців залучити додаткові обсяги сировини. Переробники озвучували ціни попиту найчастіше в межах 11000—11300 грн/т на умовах доставки СРТ-підприємство.

На експортному ринку на всіх базисах спостерігалося зростання цін, обумовлене високим попитом на продукцію. Ціни пропозиції на базисі поставки FOBзросли до 270 дол./т (поставка в червні-липні).

Соя

На світовому ринку соя продовжує дорожчати. Головними факторами ціноутворення лишаються:

  • погодні умови в Аргентині,
  • підвищення експортного попиту на олійну з США, особливо з боку Китаю,
  • сприятливі погодні умови в США,
  • стан посівної кампанії сої в Аргентині станом на 9 червня, яка була виконана на 86,7% (+ 8% в тиждень), що на 9,9% відстає від торішніх темпів.

Зростання цін на світовому ринку продовжує позитивно впливати на український експортний ринок, де експортні ціни продовжують зростати. На базисі поставки FOBціни попиту досягли діапазону 420-430 дол./т (поставка в червні) і до 435 дол./т (поставка в жовтні).

На внутрішньому ринку відзначається низька активність пропозиції, що стимулює переробників збільшувати закупівельні ціни.

Ріпак

Ціни попиту на ріпак українського походження на базисі FOBзначно підвищились за звітний період, тож тепер ми можемо говорити про консолідацію цін попиту та пропозиції. На базисі СРТ-порт український ріпак оцінюється в 405—415 дол./т.

На внутрішньому ринку експортно-орієнтовані компанії збільшили закупівельні ціни в національній валюті відповідно до експортних контрактів. Так, на базисі СРТ-порт вони встановилися в діапазоні 10500—11000 грн/т.

Переробники озвучували декларативні ціни попиту на продовольче насіння на рівні 10000 грн/т на умовах СРТ-підприємство. Водночас, виробники олійної на сьогоднішній день оцінюють майбутній урожай в 450 дол./т на умовах доставки СРТ-підприємство.