Хто виграє з новими правилами гри ПДВ на зерновому ринку?

Хто виграє з новими правилами гри ПДВ на зерновому ринку?

Автор

Шаймухаметова Валерія - аналиітик аграрного ринку ГС Всеукраїнська Аграрна Рада

Кінець 2015 р. для аграрного сектору України видався не по-зимовому спекотним – в країні розпочалася Податкова реформа. Пропоновані закони зводилися до скасування спеціального режиму оподаткування для аграріїв. ПДВ став болючою темою, адже їх позбавили близько 70% раніше отримуваних коштів.

На поступки ніхто іти не збирався. Конструктивний діалог не складався, держава не бажала слухати прагматичні аргументи агровиробників. Тож, аграрії були змушені активізуватися і показати свою силу. Перекриті головні дороги країни, ніби револьвер біля скроні парламенту, допомогли досягнути певних домовленостей. Одним з таких пунктів стало оподаткування торгових операцій із зерном.

З 1 січня 2016 р. операції з ввезення зернових та технічних культур на територію України оподатковуються ПДВ за ставкою 20 %. Операції з вивезення в митному режимі зернових та технічних культур підлягають оподаткуванню за ставкою 0 %. При цьому важливим аспектом став механізм відшкодування ПДВ, який також зазнав змін. В першу чергу, агровиробники та трейдери можуть відшкодовувати ПДВ за експортними операціями щодо зернових та технічних культур.

З початку року були більш ніж серйозні сумніви в тому, що відшкодування буде дійсно належним чином працювати. Ще у березні трейдери не поспішали розганятися на премії за рахунок повернення ПДВ. Але вже сьогодні, через півроку після набуття чинності закону, можна бачити фактичну реакцію ринку.

Оскільки українське зерно є орієнтованим на вивезення, експортер з початку року повертає собі суму ПДВ з виплачених аграріям коштів за продукт. За рахунок повернення ПДВ при експорті він має можливість збільшити закупівельну ціну саме на цю різницю. На сьогоднішній день експортна ціна (за якою зерно продають за кордон) практично зрівнялась з закупівельною ціною у виробника.

Для прикладу, можна порівняти експортні та внутрішні ціни на кукурудзу. Протягом 2015 р. різниця між експортною ціною на основі FOB та внутрішньою закупівельною ціною на умовах СРТ-порт становила 22 долари на тонні. Вона складалася з вартостей митного оформлення, завантаження на судно та премії експортера. З лютого по червень 2016 р. ця різниця сягала лише 2 долари на тонні. В червні внутрішня закупівельна ціна взагалі була на 1 долар вищою, ніж експортер отримував за кордоном. Тобто експортери тепер працюють на рахунок поверненого їм вивізного ПДВ.

1.JPGВнутрішні переробники, конкуруючи з експортерами за сировину, не могли не відреагувати на збільшення експортерами закупівельних цін і були змушені пропонувати виробникам зерна конкурентні ціни. Так, ціна попиту від переробних підприємств в доларовому еквіваленті за перші півроку збільшилась на 34,5%. Звичайно, ця різниця містить й зростання ціни української кукурудзи на світових ринках за рахунок високого попиту на зернові.

2.JPG

Як бачимо, втрати в рослинництві від повернення ПДВ не виробнику, а експортеру частково компенсовані підвищенням закупівельної ціни.

У той же час тваринництво фактично залишилося на одинці з власними витратами. Згідно з новими умовами, у молочному скотарстві 20% ПДВ сплачується до бюджету, а у свинарстві і птахівництві діє розподіл 50 на 50.

Зі зростанням цін на зерно знижуються закупівельні ціни на молоко та на м’ясо у живій вазі. Починаючи з лютого до червня 2016 р. ціна на молоко вже впала на 0,4 грн і становить 5,8 грн за1 кг. Ціна м’яса у живій вазі вже на 5 грн. менша ніж торік. Окрім того, з 1 січня 2017 р. вся сума нарахованого ПДВ надходитиме до державного бюджету. Тому становище в галузі тваринництва є дуже невтішним. При цьому, про джерела компенсації втрат виробника держава не попіклувалась.

Все це свідчить про настання доволі скрутних часів для українського села. Отже, необхідно зробити правильні висновки, розробити нові моделі підтримки виробників, ухвалити ефективні рішення щодо подальшого розвитку сільського господарства.

За інформацією

 http://www.business.ua/opinions/khto_vigra_z_novim...