ВАР: аграрії закликають Уряд і АМКУ вжити заходів для зниження ціни на азотні добрива та притягнути до відповідальності учасників монопольної змови.

ВАР: аграрії закликають Уряд і АМКУ вжити заходів для зниження ціни на азотні добрива та притягнути до відповідальності учасників монопольної змови.

Всеукраїнська Аграрна Рада закликає Уряд втрутитись в ситуацію, що склалось на ринку азотних добрив та вжити заходів щодо зниження їх цін, поклавши край наявній на ринку монопольній змові.

Український аграрій роками переплачує за азотні добрива, проте, після того, як підприємства «Остхем», що входять до Group DF, яка належить Дмитру Фірташу, пролобіювали в 2014 році введення антидемпінгових мит на російську аміачну селітру, ситуація стала просто катастрофічною. Ціни на внутрішньому ринку на всі основні види азотних добрив: аміачну селітру, карбамід і КАС, синхронно виросли, перевищивши в 2015 році експортні ціни на 14-17% або на $50-150 на 1 тонні. І в середині березня 2015 року сягнули позначки $400. Світові ціни на той момент були в діапазоні $239-282 за тонну в залежності від виду добрива.

«Товар на експорт, в ціну якого включається логістика, не може коштувати дешевше, ніж той же товар на внутрішньому ринку. Таке можливо тільки, якщо на ринку є монопольна змова. Введення ж додаткових імпортних мит на російські КАС і карбамід, як того зараз вимагають підприємства Дмитра Фірташа, призведе лише до подальшого роздування цін. І це в ситуації, коли втрати аграріїв від завищених цін на азотні добрива за підсумками 2016 року на порядок перевищать весь обсяг державної підтримки галузі запланованої на 2017 рік», – підкреслив Андрій Дикун, голова Всеукраїнської Аграрної Ради.

Так, за оцінками консалтингового агентства ААА загальні втрати аграріїв від перевищення внутрішніх цін на основні види азотних добрив над експортними, з моменту введення антидемпінгових мит на імпорт аміачної селітри з РФ в 2014 году за підсумками 2016 року, становитимуть 6,38 млрд грн. Якщо ж нові мита будуть введені, то тільки в 2017 році аграрії додатково втратять ще 5,27 млрд грн. Загальна ж сума державної підтримки аграрного сектора, планована на 2017 рік згідно проекту бюджетної резолюції становить лише 0,7 млрд грн.

З огляду на вищесказане, Всеукраїнська Аграрна Рада закликає Уряд:

– доручити АМКУ провести розслідування наявності монопольної змови на ринку азотних добрив і зловживання монопольним становищем, підприємствами «Остхем»

– оштрафувати недобросовісних гравців за несправедливе отримання вигоди за рахунок вітчизняних аграріїв;

– утриматися від введення нових антидемпінгових мит на російські азотні добрива і розглянути питання про скасування діючих, тому що вони використовуються для зловживання монопольним становищем, порушуючи чинне законодавство, що суперечить національним інтересам України.