Вітчизняні виробники мінеральних добрив дотують іноземне сільське господарство за рахунок українських аграріїв

Вітчизняні виробники мінеральних добрив дотують іноземне сільське господарство за рахунок українських аграріїв

Українські аграрії відстоюють своє право купувати мінеральні добрива за цінами не вище ніж їх іноземні конкуренти.

15 серпня 2016 року у Міністерстві аграрної політики та продовольства України відбулася робоча нарада із питань забезпечення потреби сільськогосподарських товаровиробників у мінеральних добривах та ситуації на цьому ринку.

Українські аграрії висловили занепокоєння продовженням дії підвищеного антидемпінгового мита на імпорт аміачної селітри, що руйнує конкурентність ринку мінеральних добрив та створює умови для необґрунтованого зростання цін.

На підтвердження своєї позиції, аграрії звернули увагу присутніх на те, що із самого початку дії підвищених антидемпінгових мит (липень 2014 року), ціни на мінеральні добрива вітчизняного виробництва для українських аграріїв є суттєво вищими від цін на ту саму продукцію для іноземних покупців.

Представник компанії «Остхем», яка є монополістом на ринку мінеральних добрив, Ігор Гольченко пояснив таку ситуацію збитковістю експортних поставок за кордон, називаючи суттєво вищі ціни в середині країни обґрунтованими та необхідними для підтримки хімічної промисловості.

Таким чином, підприємства українського АПК вимушені «підтримувати» хімічну промисловість, а по суті – іноземних споживачів її продукції, сплачуючи надмірну ціну за вітчизняні добрива на внутрішньому ринку, в той час як на експорт ці ж добрива постачаються за суттєво меншою ціною.

З боку Мінагрополітики перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Максим Мартинюк запитав присутніх аграріїв, що заважає заважає їм завозити імпортні добрива, в умовах, коли внутрішні ціни вищі за зовнішні. А у представників хімічної галузі уточнив, чому вони не продають добрива по ціні терміналу Чорне море.

Так, за розрахунками Всеукраїнської аграрної ради, переплати аграріїв від монополії на ринку добрив у 2015-2016 роках від різниці внутрішніх та експортних цін склали 4,09 та 3,1 мільярдів гривень відповідно. На 2017 рік прогнозні втрати вітчизняних виробників сільськогосподарської продукції сягнуть вже 6,5 млрд. гривень, що є більшим аніж уся державна підтримка аграрного сектору, передбачена в рамках реформування системи оподаткування (за оцінками МЕРТ мова йде про 5,5 млрд. гривень).

За такої ситуації аграрії вимагають припинення зловживань на ринку мінеральних добрив, що призводять до втрат агросектору. Досягнення цієї мети є можливим через скасування антиденмінгового мита на аміачну селітру, карбамід та КАС. Проведення антимонопольне розслідування на ринку добрив та покарати винних у ціновій змові. А також проведення постійного нагляду з боку антимонопольного комітету України (АМКУ) за відповідністю цін внутрішнього ринку економічно обгрунтованому рівню. Такий рівень має визначатися вирахуванням витрат на логістику від експортної ціни на добрива.

В нараді взяли участь перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Максим Мартинюк, директор Департаменту землеробства та технічної політики в АПК Володимир Топчій, начальник відділу землеробства та меліораації земель Департаменту землеробства та технічної полтики в АПК Анатолій Рудюк, заступник директора Департаменту міжнародного співробітництва Євген Крекотун. Від Мінекономрозвитку заступник начальника Управління внутрішнього ринку–начальник відділу Департаменту торгівельного захисту Мінекономрозвитку Андрій Терещук, головний спеціаліст Управління розвитку промисловості Департаменту державної власності та розвитку промисловості Мінекономрозвитку.

З боку бізнесу та громадських асоціацій у заході взяли участь голова Громадської спілки "Всеукраїнська Аграрна Рада" Андрій Дикун, генеральний директор Українського клубу аграрного бізнесу Тарас Висоцький, представник компанії «Остхема» Ігор Гольченко, заступник голови правління «Сварог Вест Груп» Інні Мєтєльова, директор «Сварог Вест Груп» Олег Золочевський, заступник голови громадської спілки «Аграрний союз України» Василь Ярошовець, начальник управління закупівлі ТОВ «Астарта-Київ» Роман Кравець, заступник директора «МХП» Олександр Воскобійник, заступник керівника Національної асоціації з організації агрохімічного забезпечення «Укрсільгоспхімія» Іван Яцюк, президент Союз хіміків України Олексій Голубов.

В ході обговорення Андрій Дикун представив інформацію, щодо цінової ситуації на ринку добрив та наслідки запровадження мита на імпорт аміачної селітри для аграріїв  :

Presentation fertilizers var_20160814_3 (1) from Mikhail Sokolov