Робота над помилками: яких змін податкового законодавства вдалось добитися?

Робота над помилками: яких змін податкового законодавства вдалось добитися?

Всеукраїнська аграрна Рада не перший мясць працює над вдосконаленням податкового законодавства. Чого вдалось досягти?

Так, в середині серпня Міністерство фінансів України опублікувало на своєму веб-сайті проект змін до Податкового кодексу України, розроблений за участю народних депутатів і представників бізнесу, включаючи Михайла Соколова.

Зазначений проект спрямований на спрощення системи оподаткування, удосконалення адміністрування податків і зборів, а також забезпечення неухильного додержання прав платників податків. Хоча він, безумовно, не вирішує всіх найбільш актуальних проблем платників податків, все ж його розробка і прийняття є істотним кроком в напрямку захисту інтересів бізнесу і переходу від експроприаційної "азаровщини" до цивілізованої системи оподаткування.

Серед цілого ряду вагомих змін у системі оподаткування хотілося б виділити новації, котрі були розроблені і послідовно відстоювалися представниками ВАР.

I. Запровадження єдиного публічного Реєстру заяв на бюджетне відшкодування замість двох реєстрів, що забезпечить рівність платників податків перед законом реально, а не формальну черговість бюджетного відшкодування ПДВ і знизить корупційні ризики в цій сфері.

При цьому ДФС доручено протягом 5 робочих днів з дня набрання чинності Закону сформувати Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування включивши до нього у хронологічному порядку надходження заяв про бюджетне відшкодування, що внесені до двох діючих на сьогодні реєстрів.

Маємо надію, що запровадження єдиного Реєстру нарешті призведе до позитивних зрушень у сфері бюджетного відшкодування ПДВ.

II. Зміни до статті 201 Податкового кодексу України, за якими податкова накладна , зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, вперше на законодавчому рівні буде визнана достатньою підставою для формування податкового кредиту, яка не потребуватиме будь-якого іншого додаткового підтвердження. Зазначене застосовуватиметься до податкових накладних, складених та зареєстрованих після 1 січня 2017 року.

Іншими словами податкові органи позбавляються правових підстав для зняття податкового кредиту по ПДВ через те, що платник податків не має або неправильно оформив інші документи, а також через те, що на їхню думку десь в ланцюжку постачальників була " податкова яма ". Відзначимо, що введення даної норми ніяк не перешкоджає боротьбі з здійсненням фіктивних операцій з метою ухилення від оподаткування, тому що в разі відсутності у платника податків товару, котрий був нібито придбаний відповідно до зареєстрованих в ЄРПН податковими накладними, такі товари повинні бути визнані використаними в негосподарській діяльності, що веде до донарахування податкових зобов'язань.

Сподіваємося, що прийняття даної норми покладе край ганебній практиці, за допомогою якої податкові органи намагалися знімати податковий кредит у сумлінних платників податків замість того, щоб переслідувати справжніх злочинців - організаторів і власників "податкових ям", якими часто є самі співробітники ДФС, зокрема, керівники її регіональних відділень.

Крім того, у проект увійшли наступні норми, запропоновані народним депутатом Андрієм Журжієм, Американською торговою палатою в Україні та реанімаційним пакетом реформ, які були активно підтримані представниками ВАР:

1) Збільшення до 365 днів, терміну протягом якого платник податків має право зареєструвати в ЄРПН податкові накладні;

2) збільшення термінів на реєстрацію в ЄРПН податкових накладних які були склади в період

- з 1 по 15 число до останнього дня звітного місяця;

- з 16 числа і до закінчення звітного місяці до 15 числа місяця наступного звітним.

На жаль в опублікований текст, по невстановлених ще причинах, не ввійшов цілий ряд пропозицій ВАР, які були попередньо узгоджені на засіданнях робочих груп в Міністерстві фінансів, в тому числі з самим Міністром фінансів, Олександром Данилюком. Зокрема, звільнення сільгоспвиробників від штрафів за помилки в спецдекларації з ПДВ, допущені в 2016 році.

ВАР планує продовжити роботу над включенням їх в фінальний текст законопроекту, котрий буде внесений КМУ на розгляд Парламенту, в іншому випадку вони будуть подані як поправки народними депутатами-ключовими членами податкового комітету ВРУ.