Як змінилась ситуація на ринку зернових, ціни на молоко та свинину

Як змінилась ситуація на ринку зернових, ціни на молоко та свинину

Хід польових робіт

У всіх областях України озимими зерновими культурами станом на 30 вересня засіяно 3,144 млн. га (43% від плану).

Аграрії продовжують проведення збиральних робіт. До звітної дати валовий збір зернових становить 43,608 млн. тонн з площі 10,902 млн. га (76% до прогнозу) при врожайності 40 ц/га. Урожай перевищує показник до аналогічної дати роком раніше на 1,843 млн. тонн.

Кукурудза зібрана з площі 933 тис. га (22%), гречка обмолочено на 136 тис. га (91%), соняшник до звітної дати обмолочено на 3,689 млн. га (62%), соя прибрана з площі 994 тис. га (54%).

Пшениця

Що стосується пшениці українського походження, то на міжнародних майданчиках відбулося подорожчання, що пов'язано в першу чергу з активністю попиту з боку імпортерів.

На внутрішньому ринку на базисі СРТ-порт знизилися мінімальні ціни попиту. Дане зниження відбулося в силу зміцнення національної валюти і за рахунок зниження попиту з боку трейдерів в даному сегменті оскільки все більша увага зараз приділяється кукурудзі.

Переробники практично не переглядали закупівельних цін, але відзначається дефіцит крупнотонажних партій, що змушувало їх в деяких випадках підвищувати закупівельні ціни в раніше сформованому діапазоні.

Кукурудза

На експортному ринку України в секторі фуражної кукурудзи відзначалося незначне зростання цін - до 159-163 дол./т на базисі FOB (з поставкою в жовтні-листопаді), що було обумовлено збільшенням кількості укладених угод на поставку зернової.

На базисі СРТ-порт закупівельні ціни консолідувалися за рахунок підвищення мінімальних цін. Слід зазначити, що дане підвищення пов'язане з бажанням трейдерів активізувати ринок і почати закупівлі нового врожаю, який ще вкрай рідко надходить на ринок.

Ячмінь

На експортному ринку фуражного ячменю істотних цінових змін не відзначається, ціни вже місяць поспіль знаходяться в діапазонах 148—150 дол./т FOB (попит) та 150—153 дол./т (пропозиція) з постачанням у жовтні. Стабільність ринку зумовлена кон’юнктурою світового ринку та низьким рівнем ліквідності.

На внутрішньому ринку також відзначається стабільність цін. На базисі СРТ-порт закупівельні ціни не змінювались, активність трейдерів лишається низькою.

Переробні підприємства озвучували колишні закупівельні ціни.

Соняшник

Експортні ціни на соняшникову олію українського походження істотно знизилися, в середньому на 15—20 доларів на тонні. Відповідно до експортного ринку знизився і внутрішній. Виробники нерафінованої соняшникової олії озвучували ціни пропозиції не нижче 22200 грн/т на умовах франко-склад продавця.

У свою чергу, експортний ринок соняшникового шроту залишився стабільним. Одним з негативних факторів залишається відмова Білорусі імпортувати соняшниковий шрот вироблений в зонах фіксації АЧС, що негативно впливає на внутрішній ринок, адже він перенасичується.

На ринку насіння соняшника спостерігалося зростання закупівельних цін.

Соя

На експортному ринку сої спостерігалося зниження цін, що було викликано відповідними тенденціями на світовому ринку сої. Також низька активність торгово-закупівельної діяльності впливала на зниження експортних цін. Так, ціни попиту на умовах СРТ знизилися до 360-375 дол./т з поставкою в вересні-жовтні.

На експортному ринку соєвої олії спостерігалася стабільна цінова ситуація. Продажі соєвої пресової олії здійснювалися за цінами в основному в межах 690—705 дол./т FCA. На внутрішньому ринку спостерігалося зростанням цін попиту / пропозиції з огляду на активізацію темпів торговельно-закупівельної діяльності. Відвантаження проводилися за цінами в діапазоні 20000—20500 грн/т на умовах поставки EXW.

На внутрішньому ринку закупівельні ціни на базисі СРТ-порт за звітний пе-ріод знизилися, що пов’язано з низькою активністю експортно-орієнтованих компаній.

Молоко

Закупівельні ціни на молоко продовжують зростати. Цього тижня «підтягнулися» вищий та перший ґатунки.

За результатами моніторингу від 27 вересня, середня ціна на молоко екстра ґатунку склала 6,39 грн/кг, що на 6 копійок вище ціни минулого тижня. Найбільше зросла ціна на вищий ґатунок. Його переробники купували в середньому по 6,12 грн/кг, що відповідає ціні попереднього тижня. Молоко першого ґатунку подорожчало на 4 копійки — до 6 грн/кг.

Свинина

Після певного «розгойдування» цін минулого тижня, котирування на ринку живця понизилися. Так, середня ціна у першій декаді місяця тяжіла до позначки 35 грн/кг, обсяги минулого тижня планували реалізувати по тотожній ціні. Однак, тиск від закупівельників посилився. Як наслідок — свиногосподарства знизили ціни щонайменше на 1 грн/кг. Тож основна частка виробників свиней 1-ї категорії реалізовуватимуть по 33-34 грн/кг чи в середньому на 3% дешевше ніж попереднього тижня.

Відповідний рух цін на ринку живця є характерним для цього періоду, адже спостерігався і в попередні роки: темпи росту тварин відновлюються зі зниженням температур, пропозиція росте, активізується подвірний забій свиней у присадибних господарствах.