Аграрні олімпійці: думки аграріїв про свій бізнес та перспективи галузі

Аграрні олімпійці: думки аграріїв про свій бізнес та перспективи галузі

Що заважає аграріям, які переваги вони бачать у бізнесі та що радять робити свої колегам, щоб успішно працювати?

Найочікуваніша агропремія року «Аграрний Олімп 2016», організована Всеукраїнською Аграрною Радою за участі Міністерства аграрної політики і продовольства та профільних галузевих асоціацій, зібрала близько 300 аграріїв та гравців аграрного ринку. За результатами конкурсу 22 господарства вибороли звання найкращих та найефективніших за підсумками року і отримали почесні нагороди «За внесок в розвиток аграрної галузі України», які вручав голова ГС "ВАР" і НАЦУ «Укрцукор» Андрій Дикун I Міністр аграрної політики і продовольства Тарас Кутовий.

Agravery.com вирішив задати деякі питання переможцям конкурсу:

1) Які конкуретні переваги має ваша компанія?

2) Основні проблеми та успіхи протягом 2016 року?

3) Чи бачите ви перспективи в українського АПК?

4) Якою має бути компанія, щоб успішно працювати?

5) Що ви порадите сусіду-аграрію?


Іван Чайківський, генеральний директор компанії «Агропродсервіс»

1. Наш секрет простий – ми не боїмось нового.

2. Під час відкриття одного з наших заводів священник сказав мені: «Іван, якби ти не викладався – на 100%, на 110%, пам’ятай, що від тебе залежить лише 50% результату. Інші 50% залежить від Господа Бога». Треба пам’ятати, що сільське господарство – це виробництво під відкритим небом, і тут все залежить від погоди, опадів. Цьогоріч погодні умови були для нас найбільшою складністю.

3. Поки що вся аграрна галузь очікує від Верховної Ради прийняття законів, які визначатимуть, як далі розвиватиметься аграрний сектор. Якщо податкові пільги для рослинництва та тваринництва будуть збережені – аграрна галузь розвиватиметься, як і раніше. Якщо ж ці галузі буде переведено на загальний режим оподаткування – тоді сільське господарство може чекати катастрофа. Окрім цього, погодні умови наступного року можуть бути дуже погані, що сильно вдарить по врожаю.

4. Наша компанія постійно в пошуках рішень, технологій виробництва.

5. Робіть сьогодні те, що інші не хочуть робити, а завтра будете жити так, як інші не зможуть жити.


Руслан Голуб, президент корпорації «ТАК-Агро»

1. Гарна команда – це перша і основна складова успіху. Якщо є гарна команда, всі інші складові успіху з’являються самі собою: гроші, які потрібні, щоб купити гарні добрива, гарну техніку, гарне насіння.

2. Цьогоріч ми отримали гарний врожай. Соняшник дав нам 42 центнера з гектару у заліку, і це результат яким ми можемо пишатись. Пшениця – 80 центнерів з гектару.

3. Все в наших руках. Ми будемо сіяти незалежно від того, що буде відбуватись. Що буде далі? Ситуація покаже.

4. Успіх досягається не за один день. Команда повинна бути згуртована, ідейна. Також потрібна гарна фінансова підтримка – команда має отримувати гарну зарплату.

5. Оптимізму. Навіть, коли все погано, потрібно лишатись оптимістом і вірити в ідею та справу, яку робиш.

Сергій Генсецький, керівник відділу тваринництва компанії «Даноша»

1. Ми - одна з найпрозоріших компаній. Ми намагаємось працювати прозоро і сплачуємо усі податки. Ми, перш за все, європейська компанія.

2. На даний момент нас турбує ситуація з ціною на свинину в Україні. Порівняно з іншими країнами, ціни в Україні на свинину найнижчі і через це важко працювати зараз. Однак при цьому нам вдається зберігати високу ефективність виробництва і запроваджувати нові технології.

3. Важко сказати, що нас очікує наступного року. Все залежить від політиків та їх рішень, від остаточного проекту бюджету. Сподіваємось на допомогу від держави, бо самотужки важко працювати.

4. Ми «імпортували» данський менеджмент в українське свинарство, і це спрацювало.

5. Потрібно працювати, і у вас все вийде.


Валерій Колоша, директор підприємства ПСП «Піськівське»

1. Наша продукція є високоякісною. Ячмінь, який вирощується на наших полях, використовують для виробництва пива, а молоко використовують для виробництва дитячого харчування на заводах «Вімм-Білль-Дан». Якість нашого молока, до речі, підтвердила інспекція ЄС, котра два рази бувала на наших господарствах.

2. Найголовніша проблема для нас зараз – нестабільність. Постійно потрібно прилаштовуватись до умов, при цьому складно правильно розрахувати капіталовкладення.

3. Якщо не зміниться політика відносно села, якщо не буде прийнято національної ідеї, ми можемо втратити свої багатства. Ми можемо цілком посісти друге місце за обсягами експорту продовольства у світі, якщо зможемо правильно розпоряджатись власними ресурсами.

4. Ми працюємо на своїй українській землі і прибутки не виводимо в офшори, а вкладаємо в село. Нам, аграріям, завжди потрібно триматись разом і таким чином ми забезпечимо розвиток економіки та села.

5. Хочу побажати перш за все оптимізму. Дуже часто руки опускаються, коли розумієш, що твоя праця не потрібна державі, але потрібно боротись. Ми маємо боротись за свою молодь, бо хто ж тоді працюватиме на нашій землі?


Микола Каплун, власник ТОВ «Призма-14»

1. Конкуренція у агробізнесі зростає, тож потрібно обов’язково диверсифікувати ризики. Приміром, у нас є цукровий завод, 4 сільськогосподарських підприємства, займаємось переробкою продукції, самі виготовляємо пелети, також працюємо у сфері перевезення пасажирів, будуємо власний ресторанний бізнес.

2. Результати сезону прекрасні: урожай цукрових буряків коливався від 500 до 800 ц/га, урожайність кукурудзи - від 90 до 120 ц/га. Проблем особливих немає – головне, аби нам не заважали працювати.

3. Аграрний бізнес - один із найдохідніших. Перспективи вбачаю у нових технологіях та комплексному підході до справи. Я завжди слідкую за маржинальністю виробництва, за тим, аби кожен напрямок був максимально ефективно.

4. Працювати у щоденному режимі, без вихідних.

5. Брати приклад з нас і працювати, сподіватись на краще. Адже саме оптимізм – це запорука успіху.


Корнеліс Хусінга, власник ТОВ «Кищенці»

1. Головна наша перевага - це вміння правильно вести бізнес. Ми ефективно займаємось свинарством, вирощуванням зернових та технічних культур, запозичуємо передовий іноземний досвід у найкращих ферм світу. А взагалі, ми із виробниками не конкуренти, а колеги. Один рік кращі результати у мене, інший – у них.

2. Загалом, цей аграрний сезон я оцінюю, як непоганий. Дещо скоригувала очікування посуха. У нашій зоні від 20 червня до середини жовтня було лише 25 мм дощів. Що стосується проблем, то найбільша наша біда - це одноосібники. Якщо закінчується строк оренди, вони не хочуть продовжувати та хочуть обробляти самостійно. Якщо пай знаходиться посередині поля, то ми значно втрачаємо у ефективності роботи підприємства, до 50% продуктивності. Це означає для нас більші затрати та менший дохід. Як наслідок – зменшення відрахувань до місцевого бюджету. Я не проти того, аби люди обробляли свою землю, але водночас ми також хочемо працювати. Цю проблему потрібно вирішувати на державному рівні, потрібен певний законодавчий механізм.

3. Економічні перспективи великі. Хотілося б, аби аграрії більше об’єднувались. Щоб нас більше чули і, нарешті, держава вирішувала щось на нашу користь, а не завдавала шкоди. Потрібно боротись за економічну ефективність підприємства, аби гроші не лишались у трейдерів та перекупників, а йшли у бюджет господарства.

4. Запорука успіху – це постійне удосконалення та технологічні новації.

5. Хочу порадити не конкурувати, а більше спілкуватися одне з одним. У кожного є земля, і ми всі займаємось однією великою справою. Краще бути хорошими сусідами, аніж ворогами.


Богдан Головченко, власник СПГ «Слобода»

1. Точне землеробство. Технологія дає змогу значно економити та більше продуктивно використовувати наявні ресурси.

2. Результати року оцінюю, як задовільні. Хто гарно працював та вкладав, той завжди отримує результати. Цей ми завершимо із прибутками, адже правильно розпоряджались ресурсами. Найбільша проблема – це неможливість середньо та довгострокового планування. Це обмежує наші можливості, дуже хотілося б бачити перспективи підприємства у 5-6 річній перспективі, проте ми цього не можемо собі дозволити. Постійне реформування галузі та законодавчі новації не дають нам цього робити.

4. Перспективи вбачаю у грамотних підходах до ведення господарства. У розумній, технологічній економії.

5. Вірити у себе, народ, державу і все буде гаразд.


Надія Вайло, директор ТОВ «Велетень»

1. Наше господарство трансформувалось із колгоспу, має довгу історію. У нас невелике господарство, маємо вісім га землі, можемо більш оперативно реагувати на зміну кон’юнктури ринку.

2. Ми досягли планових показників у тваринництві. Доїмо 10 тисяч літрів на корову. Звичайно, цей показник можна підвищувати, проте в українських реаліях результат непоганий. Рік був дуже непростий за погодними умовами, проте ми встояли. Хочеться подякувати «Асоціації виробників молока» - ця організація, яка діє у наших інтересах, і наші результати, не в останню чергу, залежать і від їх постійної допомоги.

3. Перспективи, звичайно, проте вони нерозривно пов’язані із нашими проблемами. Головна проблема виробника – це нестабільність, яка є на сьогодні у нашій країні. Хочеться, аби податковий тиск не збільшувався. Через непостійність цін на продукцію ми не можемо ефективно провадити діяльність, технологічно розвиватися. Ніхто не захоче інвестувати, якщо ми не знаємо, що буде у перспективі.

4. Дбайливо ставитись до всього, що робиш. Для мене особисто це не лише бізнес, це частина життя.

5. Гуртуватись, та вірити у краще. Ми гідні того, аби мати краще життя.


Олександр Співак, директор ТОВ «Старокостянтинівцукор»

1. Я очолюю цукровий завод, який вже п’ятий рік поспіль проводить реконструкції і, якщо ще не досягнув європейського рівня, то вже небагато залишилось. Постійно щось будуємо та вдосконалюємо.

2. Ми побудували з нуля ТЕС на вугіллі та забезепечуємо себе енергією, а залишки продаємо. І ми не перебудовували, а побудували з нуля. Головне, щоб ми розуміли, що нас чекає в майбутньому, адже невизначеність, особливо податкова, напружує.

3. Раніше ми експортували тільки зернові культури, а зараз активно продаємо цукор та інші продукти. І з кожним днем все краще інтегруємось в світові ринки.

4. Має бути команда, в яку потрібно вірити. Знайти ресурси зараз можна.

5. Формувати команди, які працюватимуть як моноліт.


Сергій Іващук, генеральний директор ТОВ НВА «Перлина Поділля»1.

1. Ми намагаємося втілювати всі нові технології, постійно радимось з консультантами АВМ. Це забезпечує нам ріст продуктивності корів та еффективність виробництва. За останні роки ми дуже зросли технологічно та намагаємось не зупинятися.

2. Проблеми з невизначенністю оподаткування, з ринком землі, що не давало визначеності щодо інвестування та розвитку компаній. Плюс проблемою була погода, адже опадів не було аж до жовтня. Але ми виростили аж 8,5 тис тонн пшениці та 5 тис тонн сої, що для нашого господарства є гарним показником.

3. Перспективи АПК дуже гарні, якщо політика не заважатиме. Головне, щоб уряд не змінював постійно правила гри.

4. Має постійно структуруватися, змінюватися, бути в пошуку фахівців та слідкувати за ринком.

5. Берегти землю, обєднуватися та вступати в ВАР.


Володимир Палієнко, генеральний директор "Юкрейніан Шугар Компані"

1. Ми готові постійно розвивати підприємство, будувати потужності. Мені подобається в інвесторах те, що то вони дивляться на три роки вперед та готові вкладати в проекти, які будуть окуповуватись протягом років. Це компанія, яка дійсно розуміє, що майбутнє не знаходиться поряд і його потрібно будувати. На сьогоднішній день компанія вклала великі гроші - за вісім років було інвестовано близько 140-145 млн доларів. Ми розвиваємо свій земельний банк, розвиваємо виробництво цукру і компанія дивиться, як збільшити банк землі і придбати ще декілька цукрових заводів.

2. Цього року ми добилися гарного врожаю – валовий збір буде 400 тисяч тонн, хоча минулого року зібрали 150. Проблемами України є велика бюрократія та корупція. Також великий бізнес поводиться інколи некорректно: коли компанія вкладає гроші в економіку та соціальну сферу, то на неї одразу намагаються вилити бруду. А у нас тільки нас завод за три квартали заплатив 45 млн гривень податків.

3. Україна - аграрна країна і нам потрібно розвиватися саме в аграрному секторі. Земля в нас найкраща і тому треба з нею працювати. Якщо дивитися взагалі макроекономіку, то ми важко розвиваємося – синдром війни заважає. Але країна досить цікава для розвитку.

4. Компанія має мати гарну команду, бо одна людина нічого не зробить.

5. Рівняйтесь на нас. 


За інформацією Agravery