У 2017 році ВАР буде прискіпливо слідкувати за виконанням зобов’язань держави з підтримки аграріїв

У 2017 році ВАР буде прискіпливо слідкувати за виконанням зобов’язань держави з підтримки аграріїв

У 2017 році Всеукраїнська Аграрна Рада (ВАР) буде прискіпливо слідкувати за виконанням зобов’язань з підтримки сільгоспвиробників, які на себе взяла держава, запровадивши систему прямих дотацій на зміну спеціальному режиму ПДВ. Як зазначив заступник голови ВАР Михайло Соколов під час вебінару щодо особливостей оподаткування аграрного сектору в новому році, існують ризики, що заплановані в державному бюджеті 4,7 млрд грн на пряму підтримку аграріїв, будуть або використані на інші потреби, або взагалі не потраплять до бюджету.

«Протягом року нам доведеться активно відстоювати, щоб кошти, які фактично отримує бюджет, направлялися на підтримку сільгоспвиробників в тому об’ємі, в якому це зараз заплановано в законодавстві», - сказав Соколов.

Він наголосив, що участь в програмі прямої державної підтримки можуть брати підприємства, які спеціалізуються на вирощування тютюну, овочівництві та садівництві (овочі, баштанні культури, коренеплоди та бульбоплоди, виноград, фрукти, ягоди, горіхи), а також на тваринництві (велика та мала рогата худоба, свині, домашня птиця), в тому числі здійснюють виробництво м’яса.

Заступник голови ВАР підкреслив, що механізм виплати дотацій не передбачатиме 100% покриття сплаченого підприємствами ПДВ.

«Особисто я очікую, що покриття може скласти близько 70%», - сказав Соколов.

За його словами, чіткий механізм роботи системи державних дотацій на разі розробляється Міністерством аграрної політики та продовольства, тому строки подання заяв на участь стануть відомими лише після затвердження відповідного нормативного акту.

«Більш детально подробиці повинні бути описані у відповідному положенні, яке розробляється Міністерством аграрної політики та продовольства. Сподіваюся, що в найближчий час воно буде затверджене, і тоді в цьому питанні настане повна ясність», - зазначив заступник голови ВАР.

В ході вебінару Соколов підкреслив, що ВАР позитивно сприймає запуск єдиного реєстру заяв на відшкодування ПДВ при експорті, створення якого відстоювала весь минулий рік.

«Система з одним реєстром набагато більш прозора. Згідно з законом, до 10 січня ДФС повинна була сформувати реєстр заяв на відшкодування і це зробила. Ми вже живемо з вами в реаліях, коли у нас один реєстр заявок на відшкодування ПДВ, а два реєстри, між якими відбувалися різноманітні маніпуляції, когось переводили з одного реєстру в інший з незрозумілих причин, в минулому», - сказав Соколов.

Він зазначив, що завдяки ініціативі Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана стала можливою ще одна революційна новація, яка є кроком на шляху до подолання корупції з відшкодуванням ПДВ.

«Тепер Держказначейство повинно відшкодовувати ПДВ на основі даних самого публічного реєстру. І якщо немає податкового повідомлення-рішення, якщо відповідна сума не оскаржена, якщо вийшли строки на перевірку, тобто прийшов термін виплати, то відповідна заявка повинна виплачуватися і все це повинно відбуватися в порядку черговості», - зазначив заступник голови ВАР.

Крім того, аграрії очікують на вступ в силу в липні 2017 року ще однієї революційної норми, спрямованої на боротьбу з корупцією в податковій сфері, згідно з якою достатньою підставою для формування податкового кредиту є накладна, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних.

«З липня цього року весь податковий кредит, який був сформований по податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, уже не може бути скасований. Тобто податкова накладна, зареєстрована в ЄРПН, є достатньою підставою для формування податкового кредиту й не вимагає інших підтверджень», - сказав Соколов, наголосивши, що для повноцінної роботи цієї норми до липня повинна запрацювати автоматична система блокування сумнівних накладних, над якою вже працює Міністерство фінансів.

Під час вебінару Соколов окреслив також і напрямки роботи ВАР у наступному році. Зокрема, мова йшла про введення мінімального соціального податкового зобов’язання (МСПЗ) з гектару. За оцінками ВАР, розрив податкового навантаження між підприємствами, які обробляють землю «в тіні», й тими, хто працює «на світлі», за рахунок несплати першими ЄСВ та ПДФО, складає мінімум 800 грн з га. Введення МСПЗ дозволяє скоротити цей розрив на 300 грн на 1 га. Законопроект, що включає відповідне положення, вже зареєстрований у Верховній Раді, але поки що не прийнятий.

«Навіть такі м’які та розумні пропозиції викликали величезні побоювання зі сторони ряду народних депутатів, і вони виявилися не готовими прийняти їх разом зі змінами до Податкового кодексу, - зазначив Соколов. – Ми маємо намір продовжити роботу, просувати цей законопроект разом з іншими аграрними асоціаціями й добитися його прийняття в 2017 році».