Провідні аграрні асоціації вимагають в Уряду розформувати монополію Фірташа на ринку мінеральних добрив

Провідні аграрні асоціації вимагають в Уряду розформувати монополію Фірташа на ринку мінеральних добрив

17 травня 2017 року представники найбільших вітчизняних аграрних асоціацій направили звернення до Прем’єр-міністра України В.Гройсмана з вимогою розформувати монополію Групи компаній Ostchem, що утворилась на ринку мінеральних добрив, шляхом примусового продажу підприємств, що входять до Ostchem, незалежним українським та європейським інвесторам.

Відповідне звернення підписали Всеукраїнська Аграрна Рада, Аграрний союз України, Український клуб аграрного бізнесу, Союз птахівників України, Асоціація «Свинарі України», Асоціація виробників молока України, Асоціації фермерів та землевласників України.

У зверненні зокрема зазначається, що на сьогодні Ostchem фактично є банкрутом, оскільки монополіст заборгував аграріям 1,7 млрд. грн. за добрива, що були сплачені, але які так не були поставлені, більш того, навіть не були вироблені. «При цьому компанія Дмитра Фірташа не пояснює, куди поділися отримані кошти. Інакшими словами, Ostchem вкрав ці гроші у аграріїв, а тепер намагається завищити ціни українського ринку на 40-50% і, вчергове таким чином пограбувавши аграріїв, розрахуватися з тими з них, кого було вкрадено згадані вище 1,7 млрд. грн.», - йдеться у документі.

Підставою для звернення стало оприлюднення виданням «Економічні новини» Протоколу Робочої групи з питань підтримки та розвитку вітчизняного ринку мінеральних добрив, заснованої Експертною радою Національного комітету з промислового розвитку.

Як стало відомо із зазначеної публікації, в Протоколі зокрема відзначається співпраця Робочої групи з аграрними асоціаціями, які в свою чергу нібито «вказують на стратегічну небезпеку існуючої залежності від російського недружнього експорту», а також містяться рекомендації для МЕРТ щодо необхідності «збільшення до розміру 40% антидемпінгового мита щодо демпінгового імпорту карбаміду та карбамідно-аміачної суміші (КАС) для продукції походженням із Російської Федерації».

При цьому, переважну більшість підписантів Протоколу складають представники організацій в той чи інший спосіб афілійовані із власником вітчизняного монополіста на ринку мінеральних добрив – групи компаній Ostchem – Дмитром Фірташем: а саме: Федерації роботодавців України, Союзу хіміків України та власне групи компаній Ostchem, за скаргою якої у 2014 році і було введено антидемпінгові мита спочатку на імпорт аміачної селітри, а згодом – карбаміду та КАСу.

В дійсності, провідні аграрні асоціації України жодним чином не співпрацювали із згаданою Робочою групою та навіть не були запрошені до участі в її роботі. Відповідно, твердження про те, що аграрії поділяють чи підтримують зазначене в Протоколі, є свідомою підробкою та відвертою фальсифікацією.

  • Більше того, твердження Робочої групи про те, що в Україні є демпінг, тобто продаж азотних добрив нижче світових цін або цін російського ринку, є черговою зловмисною брехнею і фальсифікацією наявних фактів. Про це свідчить той факт, що починаючи із другої половини 2014 року (після введення так званого антидемпінгового мита на аміачну селітру) ціни на внутрішньому українському ринку азотних добрив (аміачної селітри, карбаміду та КАС) різко зросли та нині перевищують майже на 20% ціни світового ринку, а також внутрішні ціни у РФ.

Наведені у Протоколі сценарії введення мит (від 18,78% до 60%) є неприйнятними для аграріїв, тому що всі вони що в той чи інший спосіб передбачають збереження завищених цін на внутрішньому ринку та навіть їхнє подальше зростання порівняно із рівнем світових цін.

На тверде переконання провідних аграрних асоціацій, будь-яке можливе розв’язання кризи вітчизняної галузі виробництва азотних добрив не повинне досягатися за рахунок аграріїв. Відтак неприйнятною є ситуація, коли замість подолання проблеми штучно завищених цін на внутрішньому ринку в шахрайській спосіб нав’язується їхній захист та створення умов для подальшого зміцнення монополії, створеної Дмитром Фірташем на гроші «Газпромбанку» і нині заставленої тому ж самому «Газпромбанку».

«Єдиним виходом із нинішньої ситуації є руйнування монополії (яка, враховуючи передбанкрутний стан Ostchem, нині де факто належить росіянам), шляхом примусового продажу підприємств, що входять до Ostchem, незалежним українським та європейським інвесторам, а також надання українським хімічним підприємствам власної сировинної бази», - йдеться у зверненні.