(Не)відкривати: що думають фермери про ринок землі - позиція ВАР

(Не)відкривати: що думають фермери про ринок землі - позиція ВАР

Agravery.com продовжує серію матеріалів з думками фермерів про ринок землі.

Олена Лопатніченко, ТОВ "Садове" (Дніпропетровська обл.)

- Наше господарство і пайовики проти ринку землі, адже після зняття мораторію українські аграрії стануть неконкуретоспроможними. Якщо і відкривати ринок, то спочатку треба оцінити землю. Якщо зараз зайти на портал Держгеокадастру, ми не побачимо точних даних, скільки в Україні ріллі, паїв, земель державної власності. Немає реєстру. Що продавати, якщо земля зараз в "тіні" ніхто не говорить точну інформацію, а орієнтується на дані, які були зібрані ще у 90-х роках, і оцінюють її по критеріях того ж часу?


Сергій Корнійчук, СФГ "Васильківське" (Дніпропетровська обл.)

- Ми не готові зараз до відкриття ринку землі. Якщо його відкривати, то потрібно провести підготовку, виробити механізм роботи, впровадити вимоги до продажу землі. На мою думку, мають право на купівлю громадяни України, які безпосередньо мають справу із землею, юридичні особи, власниками яких є лише українці, і ті які працюють безпосередньо на землі в тому районі, вона продається.


Юрій Яремко, ПАФ "Січ" (Дніпропетровська обл.)

- Зараз взагалі недоцільно відкривати ринок землі, адже ми не готові до цього. Відкривати його, коли проведена титанічна робота з підготовки, а не тому, що так хочеться. Потрібно зачекати хоча б до 2018 року, зробити якісь висновки з нинішнього суспільного обговорення, і відповідно і діяти по ситуації, а не навпомацки. Так ми доб’ємося лише того, що нашу землю заберуть, і підуть аграрії по між люди, як обірванці.


Ігор Йосипенко засновник ТОВ "СП "Злато Таврії" (Херсонська область)

- По-перше, немає ніякої гарантії захисту від рейдерства. По-друге, на сьогоднішній день більшість аграріїв фінансово неспроможні купити землю, адже немає жодної програми, яка б фінансувала агросектор на викуп землі. Щоб запустити ринок, нам потрібно провести інвентаризацію всієї землі, навести порядок в Держгеокадастрі, тому що досі є багато ділянок, що накладаються одна на іншу. По-друге, поширена ситуація, коли на одному кадастровому номері зареєстровано дві ділянки.

Який може бути ринок землі, коли в країні йде війна? Марно розраховувати, що інвестори даватимуть адекватну ціну. Нам, аграріям навряд чи хтось дасть нормальне фінансування для викупу землі.

А щодо захисту прав селян, то я думаю, що авторам законопроектів, які зараз пропонуються, потрібно просто виїхати в люде село і задати питання: «Захистить вас ринок землі чи ні?». Вони скажуть: «Ні, тому що прийдуть іноземці, скуплять нашу землю і будемо ми у них батраками». Це те, про що сьогодні кажуть дрібні фермери, тому що у них коштів немає».


Сергій Рибалко, директор ФГ "Аделаїда" (Херсонська область)

- Ринок землі зупинить інвестиції у саме виробництво і призупинить розвиток нових технологій і переробки, тому що ми будемо змушені всі вільні кошти вкладати в купівлю землі. Той обсяг коштів, який необхідний фермерам для викупу землі, щоб постійно на ній працювати, це інвестиції років на десять. Саме на період, поки фермери не закінчать виплати за придбання землі, розвиток сільського господарства і зупиниться в Україні. В моєму господарстві в тому числі.

Наступне питання – це те, що доведеться постійно боротися з рейдерством і випадами зі сторони тих, хто придбав ділянку, особливо на зрошувальних землях. Запроваджувати ринок землі на зрошувальних землях без продуманої до дрібниць позиції просто неможливо.

Потрібно зробити полегшений обмін земель однакової вартості, щоб дозволити консолідувати землю, але в межах колишнього КСП. Це дозволить нам уникнути «шахматки» і дасть якусь упевненість покупцю, що він зможе сконсолідувати землі хоча б в межах одного поля.

А коли буде все упорядковано, то обмеження по площі в одних руках, про які зараз говорять (я маю на увазі в межах району чи територіальної громади), будуть потрібні і працюватимуть на користь.

Зараз уже більше 50% власників землі – це правонаступники, які в селі не живуть. Тому говорити про те, що ринок землі захищає інтереси людей, які живуть чи працюють на селі, не правильно. Він захищає інтереси правонаступників, які до села мають дуже далеке відношення, тобто захищає ту помилку, коли землю розділили між 13% населення України.


Олег Коров'ячук ФГ "Господар-С" (Вінницька обл.)

- Якщо зараз запустять ринок землі, то всі будуть кинуті в невідомість. Ніхто не знатиме, що буде завтра, за якими правилами буде працювати ринок землі. А оскільки немає законодавчої бази під цей ринок, то дуже ймовірно, що це буде хаос. Будуть розвалюватися господарства, ламатися людські долі.

Друге питання – державі потрібно створити якийсь фонд, щоб ті люди, які хочуть продати землю, могли продати її державі. А тим часом, щоб запустити ринок землі, який би працював між суб’єктами господарювання потрібно буде дуже ретельно все продумати, адже земля – це єдина цінність, яка ще залишилася в Українського народу.

Протягом мінімум трьох років потрібно напрацювати законодавчу базу з детальними умовами: функціонування ринку (хто купує, як купує, як це узгоджується з сусідніми ділянками, яка концентрація землі можлива в одних руках, як уникнути «шахматок») і винести її на широке громадське обговорення.

Але якщо є власники, яким конче необхідні кошти (а такі ситуації, коли потрібні гроші на операцію чи лікування зараз зовсім не поодинокі), то треба дати і цим людям умови продати свої паї державі.

Щодо обмеження землі в одних руках, то воно навряд чи щось дасть, адже у нас країна шахраїв. Корпорація, яка має мільярди, і поклала око на господарство 1000 га, «відіжме» його, як ти не прописуй закон. 

http://agravery.com/uk/posts/show/nevidkrivati-so-dumaut-fermeri-pro-rinok-zemli-pozicia-vseukrainskoi-agrarnoi-radi