Як підготуватися до податкових перевірок – ВАР

Як підготуватися до податкових перевірок – ВАР

31 травня відбувся черговий вебінар для учасників Всеукраїнської Аграрної ради (ВАР), на якому податковий експерт, партнер аудиторської компанії CroweHorwathACUkraine Ольга Богданова розповіла про зростання податкових надходжень від агросектору та про механізми захисту від свавілля податківців під час перевірок.

Зокрема, експерт згадала нещодавнє повідомлення начальника Офісу великих платників ДФС Євгена Бамбізова. Він інформував про збільшення податкових надходжень до Офісу за січень-березень 2017 року на 20%, до 63 млрд грн. Незважаючи на це, великі платники забезпечили лише 54% загальних податкових надходжень по Україні.

«Раніше великі платники забезпечували надходження до бюджету близько 86%. На сьогодні це 54%. Це говорить про те, що у нас відбулося зміщення на середній бізнес», - сказала Богданова.

Незважаючи на збільшення надходжень від малого та середнього бізнесу, ДФС продовжує прискіпливі перевірки сільськогосподарських підприємств саме цієї категорії. Ольга Богданова нагадала, що з 2016 року ключовим предметом перевірок податкової є можливість участі підприємств у схемах зі збільшення відшкодування ПДВ при експорті зернових. І в першу чергу інспектори звертають увагу на застосування так званої звичайної ціни.

«Податківці прирівняли поняття «звичайна ціна», «договірна ціна» та «ринкова ціна». Тепер ми, як продавці, повинні продемонструвати, що володіємо інформацією про ціну на ідентичні товари у співставних комерційних умовах», - розповіла аудитор.

За її словами, під час перевірки податкова фактично здійснює тестування реальності угоди. Експерт порадила аграріям вжити превентивних заходів ще до перевірки.

«Щоб продемонструвати нашу обізнаність, нам необхідно зібрати документи із зовнішніх джерел і показати, що ми дослідили ринок», - сказала Богданова, додавши, що такими джерелами можуть бути оголошення, прайс-листи та інші рекламно-цінові матеріали на ідентичні товари.

Крім того, під час перевірки необхідно надати інспекторам внутрішні документи політики ціноутворення (наприклад, розпорядження/накази про знижкову політику щодо різних контрагентів чи партій товару).

Під час вебінару Ольга Богданова також розповіла, як сільгоспвиробники мають підготувати свою фінансову й податкову звітність до запровадження ринку землі. Вона зауважила, що Всеукраїнська Аграрна Рада та інші ключові сільськогосподарські об’єднання на даний час пропонують найбільш дієве рішення – поступове відкриття ринку. За її словами, такий підхід на відміну від негайного скасування мораторію дасть агрокомпаніям час підготуватися.

«У нас буде час, нехай 2-3 роки, щоб привести до ладу і податкову, і фінансову звітність. На сьогодні найбільше питання – це податкові ризики. З урахуванням того, що готується до відкриття ринок землі, що минулого року пройшло велике відшкодування ПДВ при експорті зернових, увага до нас буде дуже прискіплива, нас будуть намагатися зробити слабкими», - підсумувала Ольга Богданова.