Запитайте у юриста: що треба знати про дотації

Запитайте у юриста: що треба знати про дотації

Питання: Відносно дотації за лютий та березень – чи є повний реєстр отримувачів? Чи був він оприлюднений, чи можливо хтось з отримувачів робив офіційні запити. В разі, якщо реєстру для оприлюднення немає, чи є інформація про суму податку, яку було сплачено всіма отримувачами дотації за лютий? В Порядку розподілу вказано П.12. …У відповідному звітному періоді ДФС надсилає Казначейству один Реєстр, в якому сума бюджетної дотації визначена одночасно щодо всіх отримувачів бюджетної дотації. Чи є в якомусь нормативному акті більш чітко окреслені строки в які Казначейство має зробити перерахування на отримувачів такої дотації?

- На сьогодні реєстр отримувачів бюджетної дотації офіційно не оприлюднено (ні на веб-ресурсі ДФС, ні на веб-ресурсі Держказначейства). Не доступна у відкритому доступі також інформація щодо суми податку на додану вартість, яку було сплачено всіма отримувачами дотації, - не дивлячись на вимоги п. 4 Порядку ведення Реєстру отримувачів бюджетної дотації № 179.

На офіційному сайті ДФС (http://sfs.gov.ua/) є можливість отримати дані про отримувачів бюджетних дотацій, якщо вони були  включені у реєстр: розділ «Інформація з реєстрів» -- «Дані реєстру отримувачів бюджетної дотації» (фактично - це загальнодоступна частина електронного кабінету платника податків), однак суми дотацій для конкретних отримувачів бюджетних дотацій на цьому ресурсі не зазначаються.

Згідно з даними, наданими Казначейством, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 22.03.2017 р. № 178 «Деякі питання виплати бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції» Державною фіскальною службою України 13 квітня 2017 року наданий до Казначейства тимчасовий Реєстр отримувачів бюджетної дотації на загальну суму 79 967 641,43 грн по 689 сільськогосподарським товаровиробникам. Казначейством протягом дня було забезпечено перерахування бюджетної дотації 683 сільськогосподарським товаровиробникам на загальну суму 79 783 100,85 гривень. По шести товаровиробникам Казначейство не забезпечило перерахування дотації у сумі 184 540,58 грн у зв’язку з тим, що рахунки отримувачів, за повідомленням НБУ, відкриті у філіалах банків, що ліквідовані.

Стосовно строків перерахувань сум дотацій Казначейством на отримувачів дотації – таких строків нормативними актами чітко не встановлено, але прописане зобов’язання щодо щомісячного розрахунку сум дотацій до сплати кожному сільгоспвиробнику. Також, орієнтуючись на п. 13 Постанови КМУ від 8 лютого 2017 р. № 83 «Про затвердження Порядку розподілу бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції у 2017 році»:

«13. На підставі отриманого від ДФС Реєстру Казначейство в автоматичному режимі перераховує відповідним отримувачам суми бюджетної дотації з небюджетного рахунка Мінагрополітики.», а також базуючись на вже проведеній виплаті дотацій сільгоспвиробникам (інформація, що викладена вище), ми можемо зробити припущення, що перерахування сум дотацій отримувачам відбувається в той же банківський день, коли Казначейством було отримано реєстр із загальним розрахунком сум дотацій до сплати від ДФС.

          Інформацію підготовлено

                                                                                                       

           Віталій Смердов

           юрист ЮФ OMP TAX & LEGA