Кабмін прийняв антикорупційну постанову у сфері оренди державних земель – ВАР

Кабмін прийняв антикорупційну постанову у сфері оренди державних земель – ВАР

Кабінет міністрів на засіданні 7 червня прийняв постанову, яка встановила чіткі умови передачі державних земель у власність та користування на основі аукціонів, на необхідності яких голова Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР) Андрій Дикун наголосив на засіданні робочої групи при Уряді з розроблення концепції ринку землі 6 червня.

«ВАР дуже позитивно сприймає швидку реакцію Уряду на наше занепокоєння корупційною складовою у даній сфері й підтримку пропозиції організувати передачу держземель в оренду на основі аукціонів. Усуваючи корупцію, встановлюючи прозорі правила гри, ми даємо агросектору нормально розвиватися», - прокоментував Андрій Дикун.

Недосконалість українського законодавства дала можливість чиновникам практикувати передачу державних земель в оренду без аукціону з 2013 року, коли розпорядження цими землями перейшло до Держземагентсва від місцевих органів влади. Переважна більшість договорів була підписана на найбільший термін 49 років за найнижчою ставкою 3% від нормативної грошової оцінки землі (НГО).

Затверджена постанова передбачає, що максимальний строк оренди не зможе перевищувати 7 років. Стартова вартість при проведенні аукціону - не менше 8% від НГО. Крім того, землі, які були повернуті з оренди, мають передаватися так само виключно через аукціони, що усуне схему, переділу масивів по 2 га і їх безоплатної передачі у власність.

Постанова також передбачає, що рішення щодо безоплатної передачі землі у власність будуть приймати місцеві ради. При чому може бути передано не більше 25% від площі землі, зданої в оренду в попередньому періоді.

Мінагрополітики очікує, що ухвалене рішення дозволить збільшити надходження до місцевих бюджетів від передачі держземлі в оренду більш ніж на 1 млрд грн на кінець 2018 року. Уряд та міністерство працюють над переведенням земельних аукціонів у систему ProZorro.