Закон для своїх: як ДФС зловживала на відшкодуванні ПДВ – дослідження

Закон для своїх: як ДФС зловживала на відшкодуванні ПДВ – дослідження

Відшкодування ПДВ з бюджету протягом усіх років незалежності України здійснювалося в ручному режимі, однак навіть із введенням автоматизації процесу у 2016 році, податківці обходили закон та виконували норми про повернення ПДВ лише щодо обраних підприємств.

Заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР) Михайло Соколов та інші експерти групи «Податкова реформа» Реанімаційного пакету реформ провели дослідження процесу відшкодування ПДВ 114 підприємствам у 2016 році та виявили загальних порушень на 2,6 млрд грн.

Мета дослідження – показати масштаб зловживань та змусити ДФС не лише здійснювати відшкодування ПДВ згідно із законом, а й покарати винних у вже скоєних правопорушеннях.

«Відсутню компенсацію з бюджету експортери закладають в ціни, що негативно спливає на конкурентоспроможність України на зовнішніх ринках. Крім того, значно знижується внутрішня ціна закупівлі, від чого особливо страждають сільськогосподарські виробники», - прокоментував Михайло Соколов.

Так, дослідження виявило, що без жодних порушень отримували відшкодування ПДВ лише шість підприємств: швейна фабрика «Зорянка», компанія «Елеватор-агро», Івано-Франківський м'ясокомбінат, металургійний комбінат «Запоріжсталь», Вінницький комбінат хлібопродуктів №2 та дочірнє підприємство «Кондитерська корпорація «Рошен». Зауважимо, що зі 114 підприємств 100 входили до аналогічного дослідження, проведеного Міністерством фінансів та презентованого 12 квітня цього року.

Загалом дослідженню РПР підлягали 961 заявка. З них у 421 порушено терміни надання висновків, без яких відшкодування не можливе, для 71 заявки не надано жодних висновків взагалі, що прямо порушує Податковий кодекс, а за 9 заявками не отримано жодного відшкодування попри наявність висновків.

Також, за даними дослідження, 64 платники отримали в 2016 році 95% заявлених до відшкодування сум, 17 платників – менше 45%.

Як зазначив у своєму блозі для «Економічної правди» координатор групи «Податкова реформа» РПР Олег Гетман, загальна сума зловживань щодо досліджених 114 підприємств склала 2,6 млрд грн. Ці гроші були просто виведені з обороту цих компаній, хоча могли б бути використані для модернізації виробництва, створення нових робочих місць. При цьому 114 компаній – це лише невеликий відсоток тих, хто подавав заявки на відшкодування ПДВ, тому загальна сума зловживань значно більша.

Всеукраїнська Аграрна Рада підтримує вимоги РПР притягнути до відповідальності винних у скоєнні зловживань з відшкодуванням ПДВ. Попри запуск більш прозорої системи єдиного реєстру відшкодування ПДВ та скасування висновків ДФС, асоціація вважає за необхідне продемонструвати суспільству, що Україна в цілому та аграрний бізнес зокрема більше не будуть толерантними до корупції.