Комісія при Мін’юсті сприяє рейдерським захопленням середніх агрокомпаній?

Комісія при Мін’юсті сприяє рейдерським захопленням середніх агрокомпаній?

За останні декілька тижнів члени Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР) звернулися до служби корпоративної безпеки ВАР з ідентичними випадками рейдерського захоплення оброблюваних ними земель з боку аграрних холдингів. Спеціалісти служби надають відповідну допомогу, але мають підозру, що подібні випадки стаються по всій Україні, адже, як кажуть постраждалі підприємці, рейдерству сприяє Комісія з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації при Міністерстві юстиції.

«Комісія, яка створена при Міністерстві юстиції під соусом благих намірів, і мала б боротися з підробкою документів, стала найголовнішим рейдером країни. Без суду і слідства вона скасувала реєстрацію наших договорів оренди, працюючи суто на замовлення агрохолдингу», – розповів генеральний директор господарства «Перлина Поділля» Сергій Іващук.

Аналогічний випадок стався і на підприємстві «Прометей».

«13 червня 2017 року нам договори скасовують, а 15 червня буквально за день холдинг реєструє нові договори оренди. Комісія не поставила до відома ні нас, ні реєстратора, не провела жодних слідчих дій і ніякої перевірки. Ми досі не маємо цього рішення на руках. Нам ніхто не пояснює, чому скасували законну реєстрацію», - зазначив обліковець підприємства «Прометей» Олег Томинчук.

Як повідомив юридичний відділ служби корпоративної безпеки ВАР, ситуація з рейдерством, яке чинять великі підприємства щодо середніх та малих, викликає глибоке занепокоєння. В обох випадках дочірні структури двох різних крупних українських аграрних компаній звернулися до Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації із заявами, що згадані середні підприємства присвоїли їхні договори оренди, зареєстровані в 2012 році. В обох випадках Комісія прийняла рішення на користь агрохолдингів, позбавивши членів ВАР частини земельних банків.

Однак дані рішення були незаконними, оскільки договори 2012 року біли фіктивними, що підтверджують самі власники землі - орендодавці обох підприємств: і «Перлини Поділля», і «Прометею».

«Сама громада каже, що нічого не підписувала. Люди в очі не бачили договори 2012 року», - розповів Олег Томинчук.

Фіктивні договори на оренду землі, яку наразі обробляє «Перлина Поділля», начебто були опрацьовані Білогірським Держгеокадастром 31 грудня 2012 року за поданням агрохолдингу. У той же час «Перлина Поділля» володіє довідкою з цього відділу Держгеокадастру, яка зазначає, що подібна операція ніколи не проводилася, і про неї немає жодного свідчення в поземельних книгах і реєстрах. Крім того, за останні 5 років жодного звернення до суду чи інших органів щодо оскарження права на оренду цих ділянок «Перлиною Поділля» не було.

Про розгляд та результати розгляду справ Комісія не повідомила ані «Перлину Поділля», ані «Прометей». Крім позбавлення підприємств частини земельного банку, Комісія заблокувала доступ до реєстрів тим реєстраторам, які працювали з договорами господарств. Фактично люди, нічого не порушуючи, були позбавлені роботи без будь-яких перевірок з боку Мін’юсту.

Служба корпоративної безпеки ВАР направила відповідні звернення щодо даної ситуації до Національного антикорупційного бюро України, Генеральної прокуратура та Міністерства внутрішніх справ та тримає ситуацію на постійному контролі.