​«Антикорупційна» постанова про оренду землі сприяє хабарництву

​«Антикорупційна» постанова про оренду землі сприяє хабарництву

Прийнята Кабміном 7 червня постанова №413, яка мала ліквідувати корупційні схеми у сфері використання державних земель сільськогосподарського призначення, сприяє розплоду хабарництва.

Як зазначив голова комітету аграрного та земельного права Асоціації адвокатів України Віктор Кобилянський, дана постанова затвердила Стратегію удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними. Серед іншого, ця Стратегія передбачає, що кожного кварталу у власність громадянам України може бути передано не більше 25% від площі землі, зданої в оренду в попередньому кварталі. При цьому перевагу щодо отримання землі повинні мати учасники АТО.

Член Всеукраїнської Аграрної Ради Алім Мищук зазначив, що постанова сприятиме корупції у сфері виділення державних земель у приватну власність.

«Якщо в поточний квартал ми продамо з аукціона право оренди на 1 тис. га, то в наступному кварталі Держгеокадастр області має право пустити 250 га на розпаювання між людьми. Але, наприклад, для Хмельницької області ми порахували, що таким чином землі не вистачить навіть для учасників АТО. У нас на сьогоднішній день подано заяв від учасників АТО майже на 5 тис. га, а здаємо в оренду ми близько 500-600 га в квартал. Тобто про простих громадян взагалі мова йти не може. Буде божевільна корупція з боку тих, хто захоче «вписатися» в чергу», - коментує Алім Мищук. 

Віктор Кобилянський зазначив, що ще одним корупціогенним чинником є нечіткий статус затвердженої Стратегії, адже в ній не зазначена відповідність жодному правовому акту, і такої відповідності немає фактично.

«Затверджена Урядом Стратегія не повинна ніким сприйматися, як нормативно-правовий акт. Вона нікого ні до чого не зобов’язує. Якщо норми цієї стратегії застосовувати безпосередньо, то виходить, що вони суперечать закону і, перш за все, Земельному кодексу України. Це правовий нонсенс. Але, на жаль, неофіційні свідчення є про те, що Держгеокадастр керується цією Стратегією, як нормативно-правовим актом. Тому, якщо комусь будуть відмовляти в наданні дозволів, погоджень, реєстрації договорів тощо, посилаючись на цю Стратегію, просто доведеться оскаржити це в суді», - сказав Віктор Кобилянський.

Нагадаємо, на засіданні 7 червня Кабінет міністрів прийняв постанову №413 «Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними», якою затверджено Стратегію удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними.

Стратегія містить умови передачі державних земель у власність та користування на основі аукціонів. Вона передбачає, що максимальний строк оренди держземель не зможе перевищувати 7 років, а стартова вартість при проведенні аукціону – повинна складати не менше 8% від НГО. Крім того, землі, які були повернуті з оренди, мають передаватися так само виключно через аукціони.