Ринок землі на паузі. Як Україна використає цей час

Ринок землі на паузі. Як Україна використає цей час


Заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР) Михайло Соколов про відкриті питання ринку землі в Україні та рішення, які доведеться прийняти до його запровадження.

Офіційний представник Міжнародного Валютного Фонду (МФВ) Вільям Мюррей під час брифінгу в Вашингтоні не згадав земельну реформу серед ключових умов для продовження співпраці з Україною. Журналісти припускають, що Фонд відклав озвучену раніше вимогу по запуску ринку землі. Відкритими залишаються три ключові питання, які визначать майбутнє ринку сільгоспземель в Україні:

1. Чи стане введення рику землі структурним маяком для отримання наступних траншів і яких конкретно?
2. З якого року МВФ вимагатиме ввести ринок землі?
3. Що конкретно МВФ вважає ринком землі: продаж землі тільки громадянам, громадянам і с/г виробникам або всім?

На жаль, відповіді на них немає ні в одному з повідомлень МВФ, а поки відповіді немає, питання буде стояти на паузі, а точніше – в патовій ситуації.

Перепочинок може піти

- як на користь, якщо всупереч традиції час буде використано для вирішення накопичених проблем, перш за все, зяючих дірок в системі держреєстрації та посвідчення права власності на земельні ділянки та похідних прав (оренда), які дали родючий ґрунт для рейдерства;

- так і на шкоду, якщо, як зазвичай, в ході паузи нічого зроблено не буде, а потім швидко і через коліно продавлять «потрібне» рішення, мотивуючи тим, що інакше країна загине без грошей МВФ і т.д., і т.п.

Більшість аграріїв не хоче введення ринку землі в найближчому майбутньому і категорично проти, якщо його будуть вводити без їх участі – з забороною або мізерними лімітами на площу с/г земель, які може купити с/г товаровиробник, тобто юридична особа.

Більшість політиків, навпаки, поки сходяться в тому, що, якщо вони і згодні на введення ринку землі, то без права с/г виробників купувати с/г землю. Фактично це псевдоринок, який тільки погіршить ситуацію в сільському господарстві, але буде, як їм здається, краще сприйнятий електоратом і, можливо, дозволить виконати вимоги МВФ.

Так що без ясності в перших двох питаннях, ми, швидше за все, знову реалізуємо найгірший сценарій: спочатку нічого не робимо, а потім аврально приймаємо що попало, без зайвих обговорень і з урахуванням думки тільки дуже вузького кола осіб.