Ольга Богданова: Середні агропідприємства – в зоні ризику зупинення податкових накладних

Ольга Богданова: Середні агропідприємства – в зоні ризику зупинення податкових накладних

Середні підприємства аграрного сектору знаходяться в зоні високого ризику зупинення податкових накладних, оскільки їхні операції купівлі та продажу найчастіше серед всіх виробничих сфер відповідають визначеним ДФС критеріям «ризикових».

Про це повідомила партнер аудиторської компанії Crowe Horwath AC Ukraine, голова Податкового комітету Громадської Ради при МЕРТ Ольга Богданова під час вебінару, організованого Всеукраїнською Аграрною Радою.

«Усі сільськогосподарські виробники купують «ризикові» товари, оскільки користуються паливом, хімічними добривами тощо. Тому на вашому складі завжди, за замовчуванням, буде велика кількість «ризикових» кодів УКТЗЕД. Оскільки ви не займаєтеся подальшим продажем цих товарів, а використовуєте їх у виробництві, у вас на віртуальному складі ці ризикові групи будуть накопичуватися і ніколи не йтимуть на «мінус», - сказала Ольга Богданова.

Вона нагадала, що з 1 липня після тримісячного тестового режиму повноцінно запрацювала система зупинення ризикових податкових накладних. Ця система не зачіпає діяльність малих компаній, чий місячний оборот не перевищує 500 тис. грн та великих компаній, які сплатили до бюджету у 2016 році більше 5 млн грн. Щодо інших, то їхні накладні можуть бути зупинені, якщо стосуються «ризикових» товарів, до яких входить велика кількість сільськогосподарської продукції та матеріалів, що використовуються аграріями у своїй діяльності (палива, добрива тощо).

За словами Ольги Богданової, 99% накладних блокуються по причині невідповідності обсягів постачання та обсягів придбання. ДФС звіряє обсяги продажу із залишками на, так званому, віртуальному складі. З 1 січня 2017 року Податкова веде такий склад по кожному платнику ПДВ у розрізі кодів УКТЗЕД, тобто по кожному платнику мається інформація, що він придбав та що він продав у гривні.

Але експерт наголошує, що система недосконала. Хоча ДФС звітує, що за перший місяць роботи системи зупиненню підлягало не більше 1% накладних, більшість із них належать підприємствам реального сектору економіки, тоді як мета системи – блокувати «скрутки» за участі фіктивних компаній.

«Виділені дві основні проблеми на сьогоднішній день: величезна кількість заблокованих накладних серед реального сектору економіки і технічні можливості та людський ресурс, щоб розглядати документи на відновлення реєстрації накладних, які подають платники податків», - зауважила Ольга Богданова.

Помилки в роботі системи викликані недосконалістю формул, що використовуються Податковою для автоматичного блокування накладних. Ольга Богданова повідомила, що ДФС вже залучила експертів для ліквідації недоліків системи та розповіла про першочергові дії, які необхідно вчинити у разі блокування накладної агровиробника.

Вона також наголосила, що у разі, якщо вирішення проблем системи затягнеться, подальше блокування накладних компаній реального сектору економіки призведе до негативних наслідків, адже зупинення реєстрації податкової накладної виробника по ланцюгу зачіпає посередника та переробника, які не мають змоги відобразити відповідний податковий кредит і будуть затримувати свою податкову звітність.