ВАР протидіятиме рейдерству через вдосконалення системи земельної реєстрації

ВАР протидіятиме рейдерству через вдосконалення системи земельної реєстрації

26 липня відбулася зустріч учасників Всеукраїнського аграрного форуму, на якій були присутні представники Всеукраїнської Аграрної Ради, інших ключових аграрних асоціацій, проекту аграрного розвитку, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), та в.о. голови Аграрного комітету Верховної Ради Олександр Бакуменко.

Учасники зустрічі обговорили проблеми в роботі Державного земельного кадастру та Реєстру речових прав на нерухоме майно, зокрема, нездатність системи належним чином захистити та посвідчити права власників та орендарів землі і її сприяння рейдерству в агросекторі.

Так, дані до Реєстру прав вносяться вручну на основі паперових витягів, які легко підробляються. Також, реєстратори прав не мають доступу до Кадастру та інших реєстрів і не можуть перевірити достовірність поданих документів, що призводить до великої кількості суттєвих помилок, зловживань і розквіту земельного рейдерства. Крім того, фіскальним органам недоступна повна інформація як відносно всіх ділянок, сформованих в натурі в тому чи іншому районі, так і відносно їхніх власників, через що місцеві бюджети зазнають суттєвих втрат податкових надходжень.

Через відсутність системи звірки та контролю даних між базами користувачі отримують розбіжності в інформації, неможливість виявити помилки, актуалізувати та підтвердити достовірність даних. Не на користь існуючій системі і те, що публічна кадастрова карта взагалі не передбачена законом, тобто користувачі не можуть офіційно посилатися на інформацію, що в ній міститься.

Олександр Бакуменко запросив аграрні асоціації долучитися до комітетського слухання щодо аграрного рейдерства та методів боротьби з ним, яке відбудеться 5 вересня. На слуханнях аграрії мають подати пропозиції щодо змін до законодавства, спрямованих на боротьбу з рейдерством в сільському господарстві, а також створення антирейдерської комісії під головуванням Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана.