ВАР працюватиме в урядовій робочій групі з антирейдерства

ВАР працюватиме в урядовій робочій групі з антирейдерства

Завдяки активній боротьбі з рейдерством в сільському господарстві представники Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР) увійшли до урядової робочої групи з протидії незаконним захопленням земель та врожаю агропідприємств, а також до оперативних антирейдерських штабів в регіонах.

Як повідомила заступник міністра юстиції з питань державної реєстрації Олена Сукманова під час прес-конференції, з ініціативою створення антирейдерських штабів Мін’юст виступив разом з ВАР та іншими аграрними об’єднаннями, зокрема, Аграрним союзом України, Земельною спілкою України, Асоціацією фермерів та приватних землевласників.

«Міністерство юстиції та профільні асоціації виступили з ініціативою щодо створення антирейдерських аграрних штабів в регіонах України. Я рада повідомити, що 9 серпня Кабінет міністрів України прийняв рішення щодо створення та запровадження їхньої діяльності», - сказала Сукманова.

За словами заступника міністра, штаби діятимуть при облдержадміністраціях і допомагатимуть постраждалим від рейдерства підприємствам взаємодіяти з держорганами, щоб встановити справедливість, та консультуватимуть щодо уникнення нападів.

На сьогодні діяльність вже розпочали штаби в Херсонській та Миколаївській областях, а запуск штабів по всій Україні запланований на 15 серпня. До складу цих органів входитимуть представники Мін’юста, МВС, прокуратури, Джергеокадастру, територіальних громад та громадських організацій.

Заступник голови ВАР Михайло Соколов, який також брав участь у прес-конференції, зазначив, що робота оперативних штабів та урядової робочої групи, є найкращим рішенням для мінімізації рейдерської активності на період приведення до ладу системи державної реєстрації прав на землю.

«Складно придумати щось краще, ніж регіональні штаби, які будуть на місцях оперативно розбиратися в ситуації. Ми отримали комплексний механізм, який дозволить нам протриматися, доки ми не налагодимо роботу системи держреєстрації і понести найменші втрати», - сказав Михайло Соколов.

Він розповів, що на сьогодні система державної реєстрації прав власності та оренди землі є основною причиною процвітання рейдерства в Україні. Зокрема, дані до Реєстру речових прав на нерухоме майно вносяться вручну на основі паперових витягів, які легко підробити. Обмін інформацією між Державним земельним кадастром та Реєстром прав не здійснюється автоматично. Реєстратори прав взагалі не мають доступу до Кадастру та інших реєстрів і не можуть перевірити достовірність поданих документів. Все це призводить до великої кількості суттєвих помилок і зловживань, що дозволяє рейдерам безкарно захоплювати чужий врожай, землю чи навіть підприємства.

При цьому державні реєстратори, які незаконно переписують чуже майно на рейдерів, залишаються безкарними і уникають кримінальної відповідальності, оскільки майже неможливо довести умисність їхніх дій. Як повідомив Михайло Соколов, у зв’язку з цим ВАР вимагатиме встановити фінансову відповідальність державних реєстраторів, яка б наставала просто за фактом вчинення незаконної реєстрації.

«Хочу звернути вашу увагу, що з введенням ринку землі проблема з держреєстрацією стане ще гострішою. Зараз немає сенсу красти права власності на землю, оскільки його неможливо продати, тому усі шахрайські дії вчиняються з правами оренди. Але з введенням ринку землі ми отримаємо новий рівень рейдерства. Тому, на мій погляд, доки ми не вирішимо цю проблему, ні про який ринок землі мова йти не може», - додав Михайло Соколов.

Нагадаємо, в рамках ВАР діє служба корпоративної безпеки, яка надає допомогу в питаннях силового захисту від рейдерства (встановлення охоронних пунктів, організацію системи безпеки та підприємстві) та юридичні консультації: як діяти, якщо напад вже стався, куди звертатися за допомогою, які документи надавати, а також, як здійснити заходи «антирейдерської профілактики».