Близько 25% учасників форуму ВАР зіткнулися з рейдерством на своєму господарстві

Близько 25% учасників форуму ВАР зіткнулися з рейдерством на своєму господарстві

Форум Всеукраїнської Аграрної Ради «Виклики осені: рейдерство, дотації та блокування податкових накладних» 6 вересня зібрав близько 300 учасників. Проведене під час заходу опитування показало, що 25% з учасників стикалися з випадками аграрного рейдерства на своїх господарствах. Більшість аграріїв переконані, що поширенню рейдерства сприяє недосконале законодавство та недоліки роботи правоохоронної і судової систем.

Голова ВАР Андрій Дикун під час заходу наголосив, що форум ВАР зібрався саме для вирішення причин зростання рейдерства і пошуку способів протидії.

«Ми провели опитування в присутності народних депутатів, заступника міністра юстиції, радника міністра внутрішніх справ, щоб представники влади бачили, якого масштабу набуло рейдерство в Україні, щоб аграрії самі особисто могли задати питання, що їх турбують. Результати показують, що четверть аграріїв вже постраждали від рейдерства і близько 70% чули про різні випадки у своїй області. Вибірка максимально репрезентативна, сьогодні присутні фермери з усіх областей України», - сказав Андрій Дикун.

Згідно з опитуванням, від незаконного переоформлення договорів оренди землі на рейдерські компанії постраждали 17 % присутніх на форумі, із захопленням врожаю – 6%, з незаконни переоформленням корпоративних прав – 2%, не стикалися з рейдерством – 52%. Інші не відповідали.

Більшість аграріїв знають про випадки рейдерства у своїй області. На питання «Чи вважаєте ви проблему земельного рейдерства актуальною?» 71% відповіли «Актуальна і в моєму регіоні також», неактуальною для свого регіону цю проблему вважають 6% аграріїв, взагалі неактуальна для 1% респондентів, не визначилися ще 1%, інші не голосували.

На думку опитаних, основна причина зростання земельного рейдерства – закони, що носять в собі правові колізії та створюють підстави для рейдерства (цей варіант обрали 43% респондентів). Ще 28% вважають, що найбільша проблема полягає в правоохоронних органах, які не протидіють або сприяють рейдерам, та суди, що не розглядають і затягують справи; 2% звинувачують місцеву владу, а 4% - самих аграріїв, які не обережно ставляться до своїх фінансових зобов’язань, ведення документації та звітності.

Під час форуму виступили та розповіли про випадки рейдерських нападів на свої підприємства Сергій Рибалко (господарство «Аделаїда», Житомирська обл.), Володимир Гамарц (господарство «Мар’янівське», Одеська обл.), Сергій Іващук («Перлина Поділля», Хмельницька обл.), Алла Стоянова (господарство «Стоянова А.А», Одеська обл.) та інші постраждалі сільгоспвиробники. На їхні питання відповіли заступник міністра юстиції з питань державної реєстрації Олена Сукманова, радник міністра внутрішніх справ Михайло Апостол, народні депутати Олександр Бакуменко, Іван Мірошниченко, Сергій Лабазюк, Леонід Козаченко, а також Голова Комітету з земельного та аграрного права Асоціації адвокатів України Віктор Кобилянський, які пообіцяли спільно знайти рішення для озвучених проблем.