Блокування податкових накладних: що пропонують аграріям Мінфін та Податковий комітет

Блокування податкових накладних: що пропонують аграріям Мінфін та Податковий комітет

Народні депутати – члени Комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики 15 вересня зареєстрували законопроект №7115*, який пропонує вирішення проблеми із зупинкою реєстрації податкових накладних, через яку велика кількість аграрних рослинницьких підприємств були позбавлені можливості реалізувати зібраний врожай.

Проект закону передбачає повернення до тестового режиму системи автоматичного блокування податкових накладних, який діяв до 1 липня цього року, але з істотними доповненнями. Зокрема, автоматична зупинка здійснюватися не буде, але керівник обласного управління ДФС отримує право своїм рішенням блокувати реєстрацію будь-якої накладної, яку служба вважатиме ризиковою. На прийняття такого рішення йому дається 8 робочих годин.

Ще однією новелою законопроекту є те, що стосовно «ризикових» податкових накладних не буде діяти норма про безумовний податковий кредит. Іншими словами, ДФС отримує право знімати податковий кредит за податковою накладною, якщо вона відповідає критеріям ризику. Щоб захистити покупця від можливих проблем з ДФС, продавець повинен буде подати до податкової документи, що підтверджують реальність операції, за тією ж процедурою, за якою зараз платник подає заяви і документи для реєстрації автоматично заблокованої податкової накладної.

«З 1 липня в Україні діє норма: якщо накладна зареєстрована, то ваш контрагент отримує податковий кредит, і ДФС не може його зняти. В процесі роботи над законопроектом нам вдалося відстояти захист податкового кредиту за накладними, що не підпадають під критерій ризиковості. Таким чином ми пом’якшили першочергову пропозицію про цілковите скасування цієї норми для всіх на час дії повторного тестового режиму», – прокоментував заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР) Михайло Соколов.

Таким чином у процесі роботи над вирішенням проблеми з блокуванням накладних поряд із раніше озвученою пропозицією Міністерства фінансів автоматично реєструвати технологічні карти для сільськогосподарських підприємств, які були платниками ПДВ за спецрежимом у 2016 році або є отримувачами аграрних дотацій в цьому році, з’явилася пропозиція Податкового комітету, яка чекає на розгляд у залі парламенту.

Мінфін зі свого боку вже підготував відповідні зміни до нормативних актів, вони проходять погодження і найближчим часом мають бути затверджені.

«Якщо Мінфіну вдасться швидко вирішити проблему своїми силами, то законопроект, ймовірно, прийнятий не буде. У цьому разі ми очікуватимемо, що міністерство дослухається до наших пропозицій не лише автоматично реєструвати за техкартами нові накладні, а й розблокувати старі, які відповідають кодам в зареєстрованих технологічних картах. На сьогодні аграріям залишається чекати, який із двох варіантів буде реалізований», - зпідсумував Михайло Соколов.

* Проект Закону України «Про внесення змін до підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних» був зареєстрований у Верховній Раді 15 вересня 2017 року під номером 7115 колективом авторів на чолі з народним депутатом, головою Комітету з питань податкової та митної політики Ніною Южаніною.