Результати засідання Фінкомітету за участі ВАР: створюється робоча група з держпідтримки АПК

Результати засідання Фінкомітету за участі ВАР: створюється робоча група з держпідтримки АПК

20 жовтня в м. Умань відбулося виїзне засідання Комітету Верховної Ради з питань фінансової політики і банківської діяльності, в якому взяв участь голова Всеукраїнської Аграрної Ради Андрій Дикун. Депутати погодилися з головою ВАР, що державна фінансова допомога для аграрного сектору є питанням економічного розвитку всієї держави, тому комітет вирішив створити спеціальну робочу групу, яка працюватиме над оптимізацією фіндопомоги та відповідними пропозиціями до держбюджету 2018 року.

Під час засідання Андрій Дикун наголосив на необхідності зберегти суму державних дотацій для агросектору, як мінімум, на рівні 2017 року – 4 млрд грн, та ознайомив народних депутатів з пропозиціями ВАР та ключових аграрних асоціацій країни виділити на державну допомогу тваринницькій галузі 700 млн грн, а на програму часткової компенсації закупівлі вітчизняної сільськогосподарської техніки – 500 млн грн.

Нагадаємо, Кабінет міністрів пропонує виділити в державному бюджеті на дотації 2 млрд грн, на програму допомоги тваринництву – 2,3 млрд грн, а на компенсацію закупівлі сільськогосподарської техніки – 945 млн грн. Аграрні асоціації пропонують оптимізувати цей проект бюджету. Зокрема, переспрямувати на програму дотацій 1,6 млрд грн з фіндопомоги тваринництву (компенсації будівництва тваринницьких комплексів) та 400 млн грн з компенсацій на аграрну техніку.

За розрахунками профільних аграрних асоціацій, за згаданою спеціальною програмою держдопомоги із запропонованих урядом 2,3 млрд грн тваринники зможуть освоїти не більше 700 млн грн, а, щоб повністю вибрати 945 млн грн на компенсацію закупівлі аграрної техніки, її вітчизняне виробництво має зрости мінімум у 2,5 рази, що неможливо.

Таким чином оптимально було б спрямувати кошти цих програм, що не будуть освоєні у 2018 році, на бюджетні дотації. Вони в першу чергу направлені на допомогу тваринництву, і, за умови приведення формули їхнього нарахування у відповідність до закону та обмеження в 150 млн грн на одну компанію, всі 4 млрд грн зможуть бути освоєні.

Крім того, нарахування та виплата дотацій відбувається без втручання в процес чиновників, що усуває корупційні ризики, які залишаються присутніми для інших форм державної допомоги, в тому числі на компенсацію будівництва тваринницьких комплексів та купівлі сільськогосподарської техніки.