Чи домовляться аграрії та хіміки? ВАР обговорила співпрацю з виробниками мінеральних добрив

Чи домовляться аграрії та хіміки? ВАР обговорила співпрацю з виробниками мінеральних добрив

Всеукраїнська Аграрна Рада взяла участь у нараді з питань узгодження взаємодії між аграріями та виробниками мінеральних добрив, що відбулася 24 жовтня. Зустріч була присвячена обговоренню проекту відповідного Меморандуму про взаєморозуміння.

Інтереси учасників ВАР представив заступник голови асоціації Денис Марчук, який наголосив на необґрунтованості цінової політики виробників добрив.

«Наприклад, ціна на аміачну селітру порівняно з кінцем жовтня минулого року зросла більше ніж на 2 тис. грн. Зараз ми купуємо його приблизно по 8,3 тис. грн за тонну. При цьому ціни на газ протягом року не зростали. А крім того, працювало антидемпінгове мито на російські добрива, після введення якого виробники обіцяли знизити ціни і не зробили цього», - сказав Денис Марчук.

Нагадаємо, проект Меморандуму про взаєморозуміння між вітчизняними сільськогосподарськими товаровиробниками та вітчизняними виробниками мінеральних добрив розробляється за дорученням прем’єр-міністра для врегулювання критичної ситуації на ринку. У липні Союз хіміків України та Спілка агрохіміків України не погодилися підписати меморандум і наразі пропонують нову його редакцію.

Так, зокрема, хіміки пропонують передбачити в державному бюджеті спеціальні дотації для агровиробників на часткове погашення витрат на закупівлю мінеральних добрив від національних виробників. Крім того, асоціації виробників добрив пропонують аграріям сприяти отриманню ними природного газу за пільговою ціною, а також вирішенню Кабінетом міністрів питання з повернення НАК «Нафтогаз України», згідно з рішеннями судів, підприємствам компанії ОSТCHЕМ 345,9 млн м3 природного газу.

За словами Дениса Марчука, ці пропозиції не будуть підтримані ВАР, оскільки на сьогодні ціни на добрива на ринку України значно перевищують експортні ціни вітчизняних виробників. За умови встановлення в Україні цін на рівні міжнародних, питання про дотування аграріїв для придбання добрив не повинне підніматися. Крім того, меморандум діятиме лише у 2017 році, а значить, поданий проект передбачає включення дотацій у бюджет 2018 року, що автоматично скоротить видатки на інші програми підтримки сільського господарства, що не є прийнятним. Крім того, ВАР не вважає можливим для аграріїв втручатися в господарські спори між суб’єктами господарювання, зокрема НАК «Нафтогаз України» та ОSТCHЕМ.

Нижче представлений проект Меморандуму станом на липень 2017 року.