​ВАР озвучила масштаби тіньового АПК: держава недоотримує від 16 млрд грн щороку

​ВАР озвучила масштаби тіньового АПК: держава недоотримує від 16 млрд грн щороку

Обсяг коштів, які щороку не отримує державна через тіньову оренду землі та реалізацію аграрної продукції за готівку, складає від 16 млрд грн до 40 млрд грн, що мінімум у 3 рази перевищує обсяг держдопомоги для сільського господарства у 2017 році.

Відповідні розрахунки були проведені Всеукраїнською Аграрною Радою (ВАР) на основі власних даних, а також даних Української аграрної конфедерації, Асоціації свинарів України, Українського клубу аграрного бізнесу, Державної фіскальної служби і Державного земельного кадастру.

Презентація дослідження відбулася під час IIOpenEconomicForum«Масштаби та схеми тіньової економіки» 3 листопада. Вперше на форумі за участі провідних аграрних об’єднань, представників Міністерства аграрної політики та продовольства, Міністерства фінансів, народних депутатів та експертів були представлені реальні розрахунки масштабу тіньовго сектору економіки в усіх сферах з особливим акцентом на АПК.

Розрахунки втрат державного бюджету прокоментував заступник голови ВАР Михайло Соколов: «За даними ДФС, податкове навантаження всіх аграріїв, які працюють легально, становить мінімум 1400 грн на гектар. Всього на території України приблизно 42 млн га, а офіційно обробляється 18 млн га. Ще є певні землі, що належать різним установам, наприклад, Національній академії аграрних наук, але щодо 12 млн гектарів немає інформації про те, як вони використовуються. Звідси і виникає мінімум 16 млрд грн податків, які держава недоотримує».

Як уточнив експерт, максимальне податкове навантаження сільськогосподарського виробника, за опитуваннями учасників аграрних асоціацій, складає 5000 грн на гектар. Відповідно, максимальна оцінка недоотриманих бюджетом надходжень відбувалася на цих даних.

Ці розрахунки підтверджуються презентованим на форумі дослідженням проекту Світового банку «Підтримка реформ у сільському господарстві та земельних відносинах в Україні» та Київського економічного інституту.

Дослідники порівняли дані космічної зйомки полів Білоцерківського району Київської області та Снігурівського району Миколаївської області з даними офіційної статистики, і виявили, що фактично в Україні обробляється на 70% землі більше, ніж зареєстровано. На основі цих даних дослідники розрахували, що обсяг тіньового ринку кукурудзи, соняшника, озимого ячменю та озимої пшениці за 2016 рік склав 405 млрд грн, або 16 млрд дол.

Існування тіньового ринку сільськогосподарських культур доводить і дослідження «Украгроконсалт», а також аналогічне дослідження, незалежно проведене KesarevConsulting та консалтинговою агенцією «ААА». Експерти порівняли дані офіційної статистики з виробництва соняшнику та фактичну переробку насіння і в результаті отримали дані, що обсяг тіньового ринку соняшникової олії складає близько 1 млн тон, а соняшника, відповідно, 2,5 млн тон.

Згідно з опитуванням центру «Соціальний моніторинг», малі та середні аграрії визнають існування тіньової оренди землі та реалізації продукції за готівку. Заступник голови ВАР Михайло Соколов зауважив: «Найбільш тривожним є те, що майже 50% з малих фермерів визнала, що якусь частину вирощеної продукції вони реалізували за готівку. Тобто вони підтверджують, що тіньовий ринок існує, і вони є його учасниками. Таким чином, опитування зайвий раз підтвердило цифри, які нам вдалося отримати завдяки статистиці по соняшнику».

«Те, що ми вперше аргументовано представили масштаби тіньової економіки і вперше не просто говорили «все погано», а дали конкретні оцінки, є відмінною рисою цього форуму. Ми використаємо цей захід, як плацдарм для подальшої боротьби з тіньовим ринком, і подамо ці розрахунки на розгляд комітетів Верховної Ради з проханням про слухання з цієї проблеми. Фактично зараз відбувся перший крок в нашій кампанії по боротьбі з тіньовим ринком, до якої ми досить довгий час готувалися», - резюмував Михайло Соколов.