​Аграрні асоціації зафіксували скорочення випадків рейдерства внаслідок роботи антирейдерських штабів

​Аграрні асоціації зафіксували скорочення випадків рейдерства внаслідок роботи антирейдерських штабів

Ініційовані Міністерством юстиції та громадськими організаціями антирейдерські штаби, що працювали в регіонах у серпні-листопаді цього року, ефективно протидіяли рейдерству в сільському господарстві, завдяки чому аграрні асоціації зафіксували суттєве скорочення нападів на підприємства.

Про це повідомив заступник голови Всеукраїнської Агарної Ради Михайло Соколов під час прес-конференції за участі заступника міністра юстиції Олени Сукманової та голови Аграрного союзу України Геннадія Новікова.

«Ініціатива гарно спрацювала. Кількість випадків, які сталися серед учасників нашої асоціації після того, як штаби запрацювали, дуже мала. В загальному близько чотирьох-п’яти випадків, і по трьом з них проблема вже вирішена або на фінальній стадії розв’язання», - сказав Михайло Соколов.

Його підтримав і Геннадій Новіков, який також дав діяльності штабів позитивну оцінку і підтвердив скорочення випадків рейдерства щодо учасників Аграрного союзу України.

У свою чергу Олена Сукманова повідомила, що в рамках штабів були створені мобільні групи, які з 15 серпня до 15 листопада здійснили понад 2 тис. виїздів з метою консультування громадян на місцях. Загалом штаби отримали 615 дзвінків, розглянули 491 звернення, із яких 136 стосувалися спроб рейдерських захоплень. Порушено 17 кримінальних справ, вдалося запобігти десяткам силових зіткнень на полях.

За її словами, завдяки аналізу роботи штабів Міністерство юстиції спільно з профільними сільськогосподарським асоціаціями підготували законопроект, що спрямований на ліквідацію рейдерства в сільському господарстві і вже зареєстрований у Верховній Раді президентом України за номером 7363 від 6 грудня 2017 року («Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо стимулювання створення та діяльності дрібних фермерських господарств і деконцентрації повноважень у сфері земельних відносин»).

«Я сподіваюся на швидке прийняття цього закону і хочу виразити особливу подяку всім громадським організаціям, профільним асоціаціям, які брали участь в нашій спільній роботі: Всеукраїнській Аграрній Раді, Асоціації фермерів і приватних землевласників, Аграрному союзу України і багатьом іншим. Бо ми дійсно бачили в багатьох регіонах їхню активну позицію», - сказала заступник міністра.

Вона окреслила основні новації законопроекту, серед яких визначення випадків, в яких обов’язкове нотаріальне затвердження договорів оренди; спрощений порядок розірвання договору оренди (якщо орендна плата не виплачується довше 6 місяців); повідомлення (за бажанням власника) про сплив терміну договору; заборона на автоматичну пролонгацію договорів; доступ реєстраторів до всіх необхідних реєстрів (в т.ч. Держміграційного реєстру і Реєстру довіреностей); зобов’язання реєстраторів перед реєстраційною дією перевіряти право заявника на неї в усіх реєстрах і прикріплювати всі дозвільні документи до запису. Крім того, в разі відключення реєстратора від реєстру буде введене обов’язкове навчання цього реєстратора, іспит і тільки потім відновлення його роботи.

Михайло Соколов зі свого боку також підкреслив дві важливі норми: про неможливість реєстраційної дії щодо земельної ділянки, у якої немає кадастрового номеру, та про зобов’язання Держгеокадастру внести до системи ДЗК дані щодо 4 млн досі незареєстрованих земельних ділянок.

«Багато з норм законопроекту – революційні. Те, що його вніс президент, вселяє надію на його швидкий та успішний розгляд. Ми на це сподіваємося, адже це комплексне рішення цілого ряду проблем агросектора», - сказав заступник голови ВАР.

Він наголосив, що після того, як робота антирейдерських штабів буле формально припинена з середини листопада, аграрії вже почали відчувати активізацію зловмисників. Саме тому вони очікують від Міністерства юстиції продовження роботи штабів не лише до прийняття законопроекту №7363, а ще як мінімум рік після цього, щоб мати механізм захисту на період «тестування» ефективності норм закону.

Заступник міністра повідомила, що в регіонах, де спостерігалося рейдерство, робота з протидії може продовжуватися на базі облдержадміністрацій в рамках спільних нарад.

З текстом законопроекту №7363 можна ознайомитися за посиланням http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=63085