ВАР та IFC провели для сільгоспвиробників семінар з агрострахування

ВАР та IFC провели для сільгоспвиробників семінар з агрострахування

8 грудня Міжнародна фінансова корпорація IFC та Всеукраїнська Аграрна Рада провели для учасників ВАР семінар-обговорення на тему «Розвиток фінансування на страхування аграрного сектору в Україні».

Презентація семінару

Лектором семінару був Андрій Заріпов, радник з питань агрострахування проекту Світового банку «Розвиток фінансування аграрного сектору в Європі та Центральній Азії».

Під час заходу він зосередив увагу слухачів на ролі аграрного страхування. Для сільгоспвиробників в першу чергу воно покращує доступ до кредитів. Застрахований виробник автоматично збільшує свою спроможність повернення кредиту за рахунок страхової виплати (у випадку недоотримання врожаю внаслідок несприятливих погодних умов) і знижує ймовірність банкрутства.

Для держави цей інструмент допомагає зняти навантаження з бюджету у періоди природніх катастроф, забезпечити стабільність у сільськогосподарському секторі, розширити доступ до фінансування.

Однак, за словами лектора, основна проблема занепаду агрострахування в Україні – це довіра. Скептичне ставлення до агрострахування викликане завищеною вартістю послуги, необгрунтованим формуванням розміру премії, непрозорими процедурами врегулювання збитку, довгим часом виплати відшкодування та відсутністю можливостей якісного перестрахування.

«Аграрії не вірять страховим компаніям, а в свою чергу Страхові компанії очікують шахрайства і морального ризику з боку аграріїв», - сказав Андрій Заріпов.

Він поінформував учасників про основні види страхування. Так страхування від комплексу ризиків (мультиризикове) можна оформити на весь період вирощування або на період зимівлі культур. Страхування від окремих (пойменованих) ризиків, зокрема від граду, вогню, сильного вітру (бурі), зливи, рекомендується для страхування стратегічних культур на весняно-літній період до збирання врожаю.

Лектор також поділився досвідом IFC. Інноваційна програма страхування «Ваш урожай – наша турбота» передбачає страховий захист від появи сходів до збору врожаю (озима пшениця та кукурудза), максимальне покриття (усі погодні умови, пожежі, противоправні дії третіх осіб та напад тварин), врегулювання збитків сертифікованими експертами, високий рівень покриття, виплату за пошкоджену частину поля, відсутність франшиз, спрощену процедуру врегулювання та компенсацію 50% вартості страхування партнерами.

При підборі страхового полісу Андрій Заріпов порадив звернути увагу на три ключові аспекти: надійність страхової компанії (досвід роботи, сертифіковані врегулювальники збитків, перестрахування), вибір умов страхування (традійне чи індексне, наскільки зрозумілі і чіткі методики огляду посівів та процедури врегулювання збитків), виконання умов договору страхування (терміни повідомлення про збитки).

Крім того, учасники семінару обговорили також позитивні та негативні аспекти американської та турецької схеми агрострахування та чи доречно їх впроваджувати в Україні.