На «Олімпі»: секрети ефективності учасників ВАР

На «Олімпі»: секрети ефективності учасників ВАР

Про секрети успіху, оцінку поточної ситуації, проблеми та джерела натхнення - переможці "Аграрного Олімпу" від Всеукраїнської Аграрної Ради.

В продовження циклу інтерв’ю з переможцями найпрестижнішої аграрної премії Аграрний Олімп про свої секрети успіху, ефективності та джерела натхнення розповідають члени Всеукраїнської Аграрної Ради.

Анатолій Артеменко, ФГ «Гранат» (Одеська обл.)

Господарство «Гранат» займається рослинництвом і обробляє 1200 га в Одеській області. Підприємство знаходиться в постійному русі та розвитку: минулого року діяльність розширилася на Житомирську область, закуплений власний автопарк на 15 автомобілів для транспортування зерна, а цього року вперше застосована технологія нульового обробітку ґрунту. Крім того, «Гранат» постійно допомагає школам та дитячим садочкам, а також розвиває спорт в регіоні – господарство фінансово підтримує спортсмена по самбо і нещодавно відправило на змагання з цього виду бойових мистецтв 46 дітлахів.

Що є запорукою вашої ефективності?

- Розумієте, в нашій роботі найголовніше, щоб нам поменше заважали. Ми всі хочемо чесно працювати на землі, чесно платити податки, а це дуже важко, якщо немає системи, немає держави, яка хоче нас захистити. Саме для цього, саме для захисту ми й організували Всеукраїнську Аграрну Раду. Нам дуже приємно сьогодні, що наших однодумців стає все більше, ми дійсно бачимо підтримку і захист, ми разом йдемо до однієї мети розвиватися, підвищувати врожаї та рентабельність. Тобто запорукою ефективності є те, що я не один, я разом з моїми однодумцями, і ми йдемо до спільної мети.

Що вас надихає в роботі?

- Кожен з тих, хто сьогодні тут присутній, хоче тих речей, які я щойно озвучив, але ж за гарним врожаєм стоїть необхідність його продати. Раніше це був доволі кропіткий процес, бо необхідно було знайти компанію, яка придбає зерно, домовитися з нею, врахувати всі ризики. Але сьогодні, в тому числі завдяки кооперативу ПУСК, через який ми продаємо близько 50% свого врожаю, нам набагато легше. Ми відчуваємо впевненість, бо є команда, яка займається продажами нашого зерна, ми знаємо, що ми отримаємо, скільки ми отримаємо, і головне – що це все буде безпечно для наших господарств. Така впевненість і є, мабуть, моїм натхненням в роботі.

Якби у вас була можливість поспілкуватися з самим собою 10 років тому, яку пораду ви собі дали б?

- Я б порадив іти вперед і не боятися. 10 років тому я очолював сільськогосподарський кооператив, який об'єднував фермерів на районному рівні. Звісно, ми вирішували певні проблеми, але нам хотілося більшого, нам хотілося обласного і всеукраїнського масштабу. Сьогодні я у Всеукраїнській Аграрній Раді, ми можемо реалізувати набагато більш масштабні плани, ніж тоді 10 років тому. Можливо, якби тоді не було сумнівів, то станом на сьогодні ми вже зробили б набагато більше.

У кого ви б могли ще сьогодні повчитися?

- Я бачу, як розвивається Європа і Америка, їхнім фермерам просто і спокійно. Необхідне обладнання – будь ласка, необхідний кредит – будь ласка. Погодьтеся, що в нас умови набагато складніші. Тому, мабуть, я не скажу сьогодні, що ми дійсно маємо вчитися в європейських чи американський фермерів. Так, можливо, щодо технологій чи партнерської співпраці з банками ми десь і пасемо задніх, але вмінню виживати, працювати в складних умовах – цьому їм ще треба повчитися в нас.


Петро Павлюк, ФГ «Агро-інвест» (Хмельницька обл.)

У портфелі «Агро-інвест» – рослинництво (2 тис. га), а також масштабні плани з розвитку молочного скотарства. Поки що поголів’я налічує 250 голів ВРХ, але в «Агро-інвесті» вже працюють над реконструкцією ферми: часткове відкриття планується в грудні, а завершення робіт та запуск на повну потужність – до кінця 2018 року.

Що є запорукою вашої успішності?

- Запорукою успішності в кожному господарстві є, перш за все, наполегливість, знання того, що ти робиш, і технології, найбільш сучасні, найбільш передові. Я цим цікавлюся. Я був у багатьох країнах світу, дивився, як там працюють аграрії, і завдяки цьому ми маємо гарні показники впродовж багатьох років. За останні п'ять років врожайність пшениці у нас близько 100 ц/га в середньому, а якщо брати кукурудзу – то за 100. Зараз ми серйозно займаємося тваринництвом, і в цьому році побудували будинок, скоро будемо його відкривати. Також купуємо нову техніку, більш сучасну, для того, щоб бути конкурентними.

Якби у вас була можливість поспілкуватися з самим собою 10 років тому, яку б пораду ви собі дали?

- Цей бізнес треба було розпочинати раніше, не боятися, з самого початку йти сміливіше. Коли я все це розпочинав, я ставився до майбутнього з великою обережністю. Але вік живи – вік учись.

Кого ви зараз вважаєте успішними і в кого ви могли б ще чомусь навчитися?

- Всі аграрії навчаються один в одного. Ми їздимо на господарства, спілкуємося, обмінюємося досвідом, знаннями. Я у свій час займався засобами захисту рослин і провів не один день у полі, ділячись з іншими аграріями досвідом у цій сфері. А повчитися я б хотів у спеціалістів компанії Soufflet. Там працюють передові агрономи, які їздять за кордон, знаються на всіх нових продуктах, абсолютно нових технологіях. Вони завжди дадуть пораду, і з ними працювати дуже цікаво. Зокрема з Миколою Петровичем Матвійчуком. Я з ним товаришую, раджуся і багато що з його порад використовую на практиці.


Сергій Токарчук, ФГ «Токарчука С.В.» (Вінницька обл.)

Фермерське господарство «Токарчука С.В.» – молодий учасник Всеукраїнської Аграрної Ради. Один з основних видів діяльності – птахівництво. Поголів’я на сьогодні налічує 50 тис. голів восьми видів птиці. Крім того, підприємство займається розведенням кролів. Щодо рослинницької діяльності, то в активі господарства знаходиться 400 га, і ведеться активна робота над збільшенням земельного банку. А тим часом господарство вже активно розвиває власну переробку зернових і бобових та експортує 13 видів круп.

Як ви вважаєте, хто сьогодні ефективний, і що вам допомагає бути ефективним?

- Ефективний сьогодні той, хто зосереджує свою діяльність не лише на одній галузі, а диверсифікує виробництво і впроваджує інноваційні підходи. Повинно бути кілька галузей та технології, які б дозволяли мінімізувати людський ресурс, затрати енергії та інших факторів виробництва. Це і дозволяє нам залишатися продуктивними і ефективними в таких нелегких умовах. А щодо диверсифікації, то не потрібно боятися нічого нового. Наприклад, ми буквально тиждень тому почали будівництво тепличного комплексу, аналогів в Україні в нас не буде.

Що вас надихає в роботі?

- Я творча людина, і надихає мене саме те, що в цій сфері я можу зробити щось із нічого. Це велике задоволення. Тим паче мій батько все життя займався і займається сільським господарством, він мені і прищепив цю любов, тому я однозначно буду розділяти його погляди все життя.

У кого сьогодні аграрій може чомусь повчитися, і чому саме?

- Потрібно ловити ці можливості чомусь навчитися, коли б і де б ти їх не зустрічав. Адже можна вчитися у великих холдингів так само, як і у малих господарств, а потім адаптувати все до власних умов. Я, як керівник, сьогодні бачу недопрацювання у сфері IT на нашому господарстві, тому будемо рухатися в цьому напрямку і обов'язково до цього прийдемо.

Якби у вас була можливість дати тобі пораду, коли ви лише розпочинали свій бізнес, яка б це була порада?

- Це була б порада не боятися. Був момент, коли я дещо відкладав, старався робити все по шаблону, як інші підприємства. Не потрібно було боятися, потрібно було просто йти вперед, наступати. Звісно, в кінці кінців я прийшов до всіх тих задумів, які виникали спочатку, але набагато пізніше.


Сергій Саусь, ТОВ «Агротех» (Кіровоградська обл.)

Компанія «Агротех» спеціалізується виключно на рослинництві і обробляє 2,5 тис. га. Основні культури: пшениця, ячмінь, кукурудза (в тому числі насіннєва для Monsanto), соняшник і соя. Цього року «Агротех» побудував і запустив сушильний комплекс на господарстві. Але діяльність підприємства не обмежується бізнесом. У цьому році вони відремонтували місцеву дорогу та школу, а в наступному планують побудувати басейн для занять спортом. Досвід подібних великих проектів «Агротех» вже має, адже два роки тому господарство побудувало сучасний стадіон для районної футбольної команди.

Що вам допомагає бути і залишатися ефективним?

- Дві речі: знання і правильний курс. Запорука успіху в тому, щоб знати свою справу і побудувати чітку стратегію.

Що вас надихає продовжувати працювати і прагнути до чогось більшого?

- Надихає те, що я корисний для своєї держави і для своєї громади. Бізнес має приносити і матеріальне, і моральне задоволення, але не лише тобі, а й оточуючим. І коли ти це відчуваєш, з'являється натхнення робити більше.

Кого ви сьогодні вважаєте ефективним і в кого можна чогось повчитися?

- Однозначно Всеукраїнську Аграрну Раду. Варто вчитися їхньої ефективності і їхнього запалу. Вони ставлять правильні задачі, залучають до правильних ідей і серйозно ставляться до роботи, показують кращий напрямок. Я думаю, що це і є запорука успіху.

Якби у вас була можливість дати собі поради 10 років тому, щоб ви собі сказали?

- Що було, те було, а в будь-якому разі я б взяті мною орієнтири і своє покликання не змінив би. Були важкі часи, але не було такого, щоб мені хотілося здатися. Період ставлення і розвитку у всіх складний, але ми це все витримали. Випробування стимулюють в усіх сенсах, дають поштовх для розвитку.

Agravery.com