Чому аграрії сьогодні перекривали дороги? Позиції очильників найбільших асоціацій

Чому аграрії сьогодні перекривали дороги? Позиції очильників найбільших асоціацій

В понеділок, 18 грудня українські агровиробники провели попереджувальні акції протесту із перекриттям доріг у Черкаській, Хмельницькій та Рівненській областях. Причина таких протестів – правки до Податкового кодексу, за якими скасовується нарахування та сплата експортного ПДВ для соняшнику, сої і ріпаку, через що аграрії будуть зазнавати збитків у 10-16 млрд грн щороку. Також – відмова від «автоматичних» дотацій аграріям у бюджеті на 2018 рік, та перехід до «ручного» розподілу державної підтримки для АПК.

Того ж дня представники найбільших аграрних асоціацій провели прес-конференцію, на якій детальніше розповіли про причини сьогоднішніх протестних акцій, та про подальші можливі акції.

Зокрема, як пояснив голова Аграрного союзу України Геннадій Новіков, аграріїв обурило «кулуарне» (з голосу перед голосуванням у другому читанні - Ред.) подання правок до Податкового кодексу, які скасували експортне ПДВ для олійних культур. Новіков запевняє, якщо б нардепи та представники переробних заводів пішли на відкриту дискусію з аграріями щодо можливих правок, вдалося б досягнути компромісу. За словами Новікова, за кордон і так постачалось не більше 3-5% зібраного в Україні насіння соняшнику. Більша частина такої сировини продавалась на внутрішньому ринку. Експортний ПДВ при цьому виступав індикатором ціни на олійні культури на внутрішньому ринку.

Заступник голови ВАР Михайло Соколов додав, що в Україні є наявних 21 млн тонн потужностей з переробки соняшникової олії. Водночас вирощується соняшнику лише на 13 млн тонн. Резервів для розширення площ таких посівів вже нема. Також, як каже Соколов, під соняшником в Україні зайнято 56% всієї ріллі. таким масштабним вирощування соняшнику аграрії покривають свої збитки по вирощуванню інших культур, які необхідні по сівозміні, щоб не виснажувати землю. Таким чином, як вважає експерт, якщо аграрії почнуть отримувати збитки від вирощування ріпаку та сої, то фермери просто збільшать посіви під соняшником, щоб утримати попередній рівень прибутків. А українські грунти будуть ще більше виснажуватись.

Генеральний директор Українського клубу аграрного бізнесу Тарас Висоцький додав, що Україна все рівно не зможе збільшити поставки переробленої агропродукції на зовнішні ринки. Зовнішня кон'юнктура на світових ринках склалась так, що в України купують сою лише не перероблену. Ріпак на внутрішній ринок України не переробляється, зовнішній ринок також потребує лише не переробленого ріпаку.

Член комітету ВР з питань аграрної політики та земельних відносин Іван Мірошніченко додав, що парламент під час погоджувальної ради в понеділок відмовився брати до розгляду законопроект №7403, який би повернув компенсацію експортного ПДВ на олійні культури. Мірошніченко деталізує – якби комітет ВР з питань митної та податкової політики призначив засідання на вівторок, та розглянув такий законопроект, вже в цей четвер документ можна було б вносити до сесійної зали. Але ВР таку пропозицію проігнорувала. Податковий комітет засідатиме в середу, в порядок денний його роботи законопроект №7403 не внесли. «З 3 годин погоджувальної ради лише 2,5 хвилини були присвячені правкам до Податкового кодексу, які несуть збитки для аграріїв», - наголошує нардеп.

Директор Всеукраїнського аграрного форуму Марія Дідух розповіла, що аграрні асоціації – учасники ВАФ написали спільного листа до президента України Петра Порошенка, аби той або наклав технічне вето на прийнятий закон №6776-д «Про зміни до Податкового кодексу», або ж вніс свої правки до тексту документу, які б скасували відмову від нарахування та компенсації експортного ПДВ по олійним культурам. «Це один з тих способів дипломатичного вирішення проблеми, який ми хочемо задіяти, перед тим, як переходити до ширших акцій протесту», - наголосила Дідух.

Окрім того, голова Української аграрної конфедерації, член аграрного комітету ВР Леонід Козаченко заявив, що озвучить на понеділковому засіданні уряду позицію аграріїв. Зокрема, проситиме уряд повернути «автоматичне» нарахування дотацій. Також – не скасовувати сплату та компенсацію експортного ПДВ по олійним культурам.

Соколов додав, що ВАР пропонуватиме своїм колегам-учасникам Всеукраїнського аграрного форуму повернутись до спецрежиму ПДВ як форми підтримки АПК. Також – підтримати зменшення ПДВ для продуктів харчування від 20% до 7%.

Мірошніченко припускає, що вступ в дію правок Податкового кодексу по олійним культурам можуть «героїчно відстрочити». Зокрема, по соняшнику – до 1 вересня 2018 року, по іншим культурам – до 1 січня 2020 року. Як каже Дідух, в неофіційних розмовах такий варіант пояснюється, що трейдери вже уклали контракти на поставки олійних до 1 березня 2018 року включно. Тому відстрочка потрібна, щоб не створювати враження про Україну як не надійного торгівельного партнера.

Заступник голови ВАР додає, що подальші свої дії аграрії узгодять уже у вівторок, на Всеукраїнському аграрному віче, що відбудеться в Українському домі. Соколов припускає, що учасники віче можуть вирішити вже в четвер блокувати урядовий квартал, аби добитись повернення некорупційних форм держпідтримки АПК та відновити сплату та компенсацію експортного ПДВ по олійним культурам. «Нам нецікаво мерзнути на вулицях та протестувати, нам цікаво працювати та заробляти гроші. Але ми вимушені вийти на протест, бо ВР змінами до Податкового кодексу фактично забрала в нас гроші, і фактично каже фермерові «тобі не потрібно розвиватись, банкрутуй», - наголосив Соколов.

                                                                                                                                   Agravery