​Втрати аграрного сектору через завищені ціни на азотні добрива щорічно складають понад 32 млрд грн

​Втрати аграрного сектору через завищені ціни на азотні добрива щорічно складають понад 32 млрд грн

Втрати вітчизняного аграрного сектору від завищених цін на азотні добрива всередині країни щорічно складають понад 32 млрд грн.

По це йдеться у дослідженні, яке провели Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки», консалтингове агентство «Украгроконсалт» та центр «Соціальний моніторинг» на замовлення ГС «Всеукраїнська Аграрна Рада» (ВАР). Результати даного дослідження були представлені сьогодні на прес-конференції в УНІАН.

В опитуванні взяли участь 500 агрогосподарств, що займаються переважно вирощуванням зернових, кормових та технічних культур. Такий комплексний аналіз був проведений в Україні вперше, - наголосив заступник голови ВАР Михайло Соколов.

За його словами, усередині країни ціни на азотні добрива перевищують загальносвітові на 30%. До цього, на думку опитаних фермерів, призводить корупція в органах державної влади та монопольне становище окремого виробника – групи Ostchem, що належить бізнесмену Дмитру Фірташу та диктує свої правила гри на ринку. Справа в тому, що в результаті логістичних обмежень Україна може завозити добрива переважно з Росії. А у відношенні російських добрив діє антидемпінгове мито, яке складає до 36%. Це приводить до того, що у нас ціни вищі, ніж у світі та, зокрема, в Росії. А якщо плани уряду щодо заборони імпорту російських добрив здійсняться, ціни на азотні добрива в Україні перевищуватимуть світові більше, ніж на 50%.

Через завищені ціни на добрива аграрії вносять їх набагато менше за норму. В результаті, українські ґрунти виснажуються - щороку кожен гектар українських сільгоспземель втрачає від 200 до 400 кг поживних речовин. «У середньому рівень внесення азотних добрив серед українських аграріїв складає 40-60 кг на гектар. Тоді як, наприклад, у Німеччині сільгоспвиробники використовують на гектар близько 110 кг азоту – не добрив, а лише діючої речовини», - йдеться в дослідженні.

Зупинити процес деградації українських земель можливо лише шляхом зниження внутрішніх цін на добрива. Без цього, через скорочення валового збору врожаю, потерпають як самі сільгоспвиробники, так і українська економіка в цілому, адже аграрний сектор генерує більше 40% валютної виручки країни та 18% ВВП. 

Прес-служба ВАР


Ознайомитись із детальними результатами дослідження ви можете у матеріалах презентацій:

- презентація консалтингового агентства "Украгроконсалт" - ukragroonsult-dobriva.pdf

- презентація Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» - nnc-institut-agrarnoy-economiki.pdf

- презентація "ГС" Всеукраїнська Аграрна Рада - fertilizers_deficit_20180321_1.pdf


2. Презентація ННЦ "Інститут аграрної економіки"


3. Презентація агентства "Украгроконсалт"