Україна програла суперечку в рамках СОТ стосовно аміачної селітри з РФ

Україна програла суперечку в рамках СОТ стосовно аміачної селітри з РФ

Арбітраж Світової організації торгівлі (СОТ) визнав порушення, допущені Україною при проведенні антидемпінгового розслідування стосовно аміачної селітри походженням із РФ, повідомляє Європейська правда із посиланням на власні джерела, наближені до уряду.

«Україна вперше програла Росії суперечку в рамках Світової організації торгівлі… СОТ задовольнила вимоги РФ та вимагає від України "прибрати порушення". Текст даного рішення вже підготовлений; очікується, що про нього буде оголошено ближчим часом», - йдеться у повідомленні.

За даними Європейської правди, СОТ вже надіслала українській стороні попередній текст рішення. Офіційна публікація цього документа на сайті СОТ має відбутися протягом найближчих тижнів. Після цього, рішення буде вважатися таким, що набрало чинності та є обов’язковим до виконання. До офіційної публікації сторонам заборонено коментувати справу.

«СОТ вимагає прибрати порушення. Це означає, що ми маємо провести нове антидемпінгове розслідування, причому на час його проведення не зупиняючи дію захисних мит. Дуже можливий варіант, що й після нового розслідування, проведеного з урахуванням зауважень СОТ, вдасться довести факт демпінгу з боку РФ», - повідомило видання із посиланням на джерело, яке ознайомилось із попереднім текстом рішення СОТ.

Як зазначив заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР) Михайло Соколов, ВАР вже два роки відстоює у судах позицію стосовно того, що рішення щодо обмеження імпорту азотних добрив з РФ є незаконним.

«Орган врегулювання суперечок СОТ фактично підтвердив нашу позицію. Нагадаю, що ВАР судиться з урядом, вимагаючи визнати рішення про введення антидемпінгових мит на азотні добрива незаконними. Більш того, ми вже два роки доводимо очевидне - вони ведуть до пограбування українських аграріїв компанією Ostchem, що належить Дмитру Фірташу», - зазначив він.

Компанія Ostchem є монополістом на вітчизняному ринку добрив, а тому виграє від усунення основного конкурента – добрив з РФ в ситуації, коли ціни на добрива на внутрішньому ринку перевищують світові на 40-50%.

Варто зазначити, що обмеження імпорту добрив з РФ не має нічого спільного із захистом національних інтересів. Сировиною для виробництва добрив всередині країни є, знову ж таки, російський газ та аміак. У той же час обмеження імпорту призводить до дефіциту добрив на українському ринку та ще більшого зростання цін.

Єдиний вихід з ситуації, що склалась, Соколов вбачає у підвищенні конкурентоспроможності вітчизняних заводів через забезпечення їх власною сировинною базою – через надання підприємствам українського блакитного палива за собівартістю та будівництво заводів синтез-газу, які вироблятимуть добрива з газового вугілля, що наявне в нашій країні у надлишку.

Довідка. Антидемпінгове мито на нітрат амонію (аміачну селітру) походженням із РФ було запроваджене ще в 2014 році та має діяти до липня наступного року. У 2017 році були введені додаткові мита проти російського карбаміду і карбамідно-аміачної суміші (31,84%). У березні 2018 року Київ переглянув ставку захисних мит на російську аміачну селітру, яка наразі становить 42,96 % (для ПАТ "Дорогобуж" – 29,25%).

Прес-служба ВАР