Депутати повернули відшкодування ПДВ для виробників, які самостійно експортують олійні

Депутати повернули відшкодування ПДВ для виробників, які самостійно експортують олійні

Верховна Рада ухвалила законопроект №7403-д, яким скасовується норма щодо НЕвідшкодування ПДВ при експорті сої та ріпаку для виробників, які самостійно поставляють ці культури за кордон, за основу і в цілому.

За прийняття даного законопроекту проголосували 249 народних депутатів при необхідному мінімумі у 226 голосів.

«Прийняття законопроекту №7403-д є «напівмірою». Парламент вирішив, що тепер ПДВ буде відшкодовуватись тільки тим, хто самостійно виробляє сою. Це несправедливо, тому що маленькі фермери не зможуть формувати великі корабельні партії сої для експорту. А у великих компаній сьогодні подвійна перемога – вони зможуть експортувати свою сою за світовими цінами, а продукцію малих фермерів купувати за зниженими. З іншої сторони, середні фермери матимуть змогу експортувати, тому для них це також часткова перемога», - прокоментував прийняття законопроекту заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР) Михайло Соколов.

Разом із законопроектом №7403-д розглядався документ №7403-2, на ухваленні якого наполягали сільгоспвиробники. Законопроект №7403-2 підтримали 15 обласних рад, міжнародні установи, ряд народних депутатів та усі найбільші асоціації. Однак цей законопроект не набрав достатню кількість голосів в парламенті. За його прийняття проголосували лише 110 народних обранців.

Як зазначив Соколов, щойно президент України Петро Порошенко підпише ухвалений законопроект №7403-д, та його норми будуть внесені у Податковий кодекс, ВАР розробить проект закону, відповідно до якого малі аграрії зможуть об’єднуватись у кооперативи і експортувати олійні через ці об’єднання, отримуючи відшкодування ПДВ.

«Ми не розуміємо чому парламент не зберіг відшкодування ПДВ хоча б для кооперативів, які об’єднують фермерів. Це не міжнародні трейдери, про яких сьогодні йшла мова у залі, - це об’єднання малих аграріїв, яких зараз по суті замикають всередині країни», - додав він.

ВАР від імені усієї аграрної спільноти висловлює щиру вдячність народним депутатам, які стали на захист малих та середніх аграріїв і підтримали законопроект №7403-2 під час голосування у сесійній залі.

Зокрема,за прийняття даного законопроекту проголосували 40 депутатів від партії «Блок Петра Порошенка», 17 – від партії «Самопоміч», 11 – від групи «Воля народу», 9 – від партії «Батьківщина», 8 – від партії «Народний фронт», 2 – від «Радикальної партії Олега Ляшка, 1 – від «Опозиційного блоку», 1 – від партії «Відродження» та 21 позафракційний депутат.

Натомість за ухвалення законопроекту №7403-д проголосували 93 депутати від «Блоку Петра Порошенка», 63 – від «Народного фронту», 26 – від «Опозиційного блоку», 11 – від об’єднання «Самопоміч», 11 – від партії «Відродження», 10 – під групи «Воля народу», 9 – від партії «Батьківщина», 2 – від «Радикальної партії Олега Ляшка» та 24 позафракційних депутати.

Довідка. Згідно зі змінами до Податкового кодексу, що вступили в силу з 1 січня 2018 року, відшкодування експортного ПДВ для сої буде скасоване з 1 вересня 2018 року по 31 грудня 2021 року, а ріпаку – з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2021 року.

Невідшкодування при експорті окремих категорій товарів – це прояв податкової дискримінації та порушення основного із принципів Податкового кодексу України щодо рівності усіх платників перед законом. Крім того, дана норма є також грубим порушенням зобов'язань, взятих Україною при вступі до СОТ і підписанні Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом.

Однак депутати впродовж кількох місяців ігнорували вимоги сільгоспвиробників ухвалити законопроект №7403-2, яким скасовуються «олійні правки». Через це аграрії були вимушені тричі перекривати головні автомагістралі країни, влаштовувати акції протесту під профільним податковим комітетом Ради та власне будівлею парламенту.

Прес-служба ВАР